Hakkında Bilgi

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Hakkında Bilgi

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Hakkında Bilgi
Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Görevleri
Kurumların ihtiyaçlarını dikkate alarak bilgi sistemlerini geliştirmek veya yönetmek için iş analizleri yapar, gerekli bilgi sistemlerini tasarlar, bilgi sistemlerine yönelik ürün tasarlar, İşletmelerin ihtiyaçlarına göre bilgisayar yazılımı yapar, Bilgisayar yazılımlarının güncellemelerini ve bakımını yapar, Web sitesi tasarlar, Web tabanlı uygulamalar geliştirir, masaüstü uygulama sistemleri oluşturur, yüksek düzeyli programlama sistemleri kullanır ve geliştirir.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, İşletim sistemleri, paket programlar, İnternet, Veri depolama sistemleri, Haberleşme sistemleri, Bilgisayar malzemeleri (Yazıcı, tarayıcı vb.)

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Özellikleri
Enformasyon Teknolojileri Uzmanı olmak isteyenlerin; Üst düzeyde sayısal yeteneği olan, Matematiksel kavramlarla düşünebilme ve problem çözme yeteneğine sahip, Bilgisayar teknolojileri ve bu konuda yapılan çalışmalara ilgi duyan, Yönetim ve işletmecilik alanına ilgi duyan, bildiklerini başkalarına aktarabilen ve ikna yeteneği olan, mantık yürütme ve tasarım yeteneği olan, gelişime ve araştırmaya açık olan, Yabancı dil (İngilizce) bilgisine sahip kişiler olması gerekir.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Okulu
Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi Enformasyon Teknolojileri Bölümünde verilmektedir.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi, 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı olmak üzere 5 yıldır.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “ Enformasyon Teknolojileri” lisans diploması ve “Enformasyon Teknolojileri Uzmanı (IT Uzmanı)” unvanı verilmektedir.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Çalışma Alanları
Genellikle özel sektörde olmakla birlikte, kamu sektöründe de çalışmaktadırlar. Kişi bir iş yerine bağlı olmaksızın veya kendi işyerini kurarak da çalışabilmektedir. Yönetim ve bilişim alanlarında alınan eğitim nedeni ile pek çok sektörde geleceğin mesleği olarak gösterilmektedir. Endüstride bilgi teknolojileri uygulamalarının artması ile mezunlara doğan iş olanakları sürekli artmaktadır. Hemen hemen tüm üretim ve hizmet sektörü, sağlık hizmetleri, turizm, bankacılık, finans ve her ölçekteki işletmede enformasyon teknolojileri artan bir oranda kullanılmaktadır. Bu gelişme de sürekli yeni iş olanakları yaratmaktadır. Bilgisayar ağ yönetimi, sistem analizi ve tasarımı, e-ticaret, veritabanı sistemleri, web tasarımı ve yönetimi, yazılım geliştirme, danışmanlık gibi çok geniş bir alanda çalışabilme imkânına sahiptirler. Mühendislik unvanı taşımamasına rağmen bilgisayar ve yazılım mühendislerinin yaptıkları işlere ilave olarak finans ve muhasebe alanlarında da almış oldukları eğitimler nedeni ile iş bulma olanakları çok daha geniştir.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı Meslekte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler veya yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyesi olabilirler. İş tecrübeleri ile bilgi ve birikimlerinin artmasına paralel olarak kazanç düzeyi de artmaktadır.

Enformasyon Teknolojileri Uzmanı, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı hakkında, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı ile ilgili bilgi, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı mesleği, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı nasıl olunur, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı olmak için, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı olmak için hangi okulu okumalı, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı özellikleri, Enformasyon Teknolojileri Uzmanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim