Hakkında Bilgi

Engelli Bakıcısı Hakkında Bilgi

Engelli Bakıcısı Hakkında Bilgi
Engelli Bakıcısı Görevleri
İş planı yapar. Engellinin alışkanlıklarını ortaya çıkarır. Engellinin iletişimle ilgili sıkıntılarının çözümüne yardımcı olur. Kullanılan araç ve gereçlerin temizliğini ve teminini sağlar. Engelli bireyin doktoruna bilgi verir, yakınlarına danışmanlık yapar. İlaç ve malzemelerin teminini sağlar. Engelli bireyin odasının düzenini sağlar. İhtiyaçların sağlanmasında gerekli malzemeleri bireylere verir.(Sürgü, ördek vb.) Genel vücut bakımı yapar. Sağlık personelinin önerdiği egzersizleri yaptırır, masaj yapar. Engelli bireyin giysilerini giymesi ve çıkarmasına yardım eder. Engelli bireyin yatağını yapar. Engelli bireyin beslenmesini sağlar. Kendi sağlığı ve iş güvenliği için önlemler alır.
Engelli Bakıcısı Kullanılan Malzemeler
Temizlik araç ve gereçleri, Sürgü, ördek, Eldiven, koruyucu maske, Ortama uygun üniforma. (Çalışılan ortamın gerektirmesi durumunda)

Engelli Bakıcısı Özellikleri
Engelli bakıcısı olmak isteyenlerin; Yardımsever, şefkatli, sevecen, güler yüzlü, hoşgörülü, dikkatli, temiz ve düzenli, sorumluluk duygusu yüksek, programlı çalışmayı seven, etkili iletişim kurma becerisine sahip, ekip çalışmasına yatkın, hızlı ve doğru karar verebilen, bedensel açıdan güçlü, pratik ve hareketli çalışma temposuna uyum sağlayabilen kimseler olmaları gerekmektedir.

Engelli Bakıcısı Okulu
Mesleğin eğitimi; Meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, Teknik liseler ve Anadolu teknik liselerinin “Hasta ve Yaşlı Hizmetleri” alanının “Engelli Bakımı” dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Engelli Bakıcısı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Engelli Bakıcısı Çalışma Alanları
Engelli bakıcıları temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi ve iyileştirme ünitelerinde, huzurevlerinde, bakımevlerinde, kreşlerde, çeşitli kurumların revirlerinde ve engelli bireylerin evlerinde de görev yapabilirler. Alanda iş bulma imkânı oldukça geniştir. Kişisel bilgi, beceri ve yeteneğe bağlı olarak meslekte işsiz kalma riski hemen hemen yoktur.

Engelli Bakıcısı Meslekte İlerleme
“Hasta ve Yaşlı Hizmetleri” alanının “Engelli Bakımı” dalından mezun olanlar Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, Cerrahi Teknikerliği, Diyaliz, Elektronörofizyoloji, Fizik Tedavi, Hastane Yönetimi ve Organizasyon, Hidroterapi, İş ve Uğraşı Terapisi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Laboratuvar, Laborant ve Veteriner Sağlık (Açık öğretim), Patoloji Laboratuvar, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açık öğretim), Tıbbi Laboratuvar, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama ve Yaşlı Hizmetleri Bakımı ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca; mezunlar, ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Ebelik(Hemşirelik Yüksekokulu), Ebelik (Sağlık Yüksekokulu),Hemşirelik (Hemşirelik Yüksekokulu), Hemşirelik (Sağlık Yüksekokulu), Hemşirelik Yüksekokulu lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Engelli Bakıcısı, Engelli Bakıcısı hakkında, Engelli Bakıcısı ile ilgili bilgi, Engelli Bakıcısı mesleği, Engelli Bakıcısı nasıl olunur, Engelli Bakıcısı olmak için, Engelli Bakıcısı olmak için hangi okulu okunmalı, Engelli Bakıcısıın özellikleri , Engelli Bakıcısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim