Hakkında Bilgi

Erkek Berberi Hakkında Bilgi

Erkek Berberi Hakkında Bilgi
Erkek Berberi Görevleri
Müşterinin tipine göre saç modelini belirler. Saçı yıkar, kremler, ovalar. Kepeklenmeyi giderir, saç köklerine gerekli işlemi uygular. Müşterinin isteğine veya belirli bir stile göre saçı keser. Saçı, kesimine göre tarar, saçın aynı modelde kalması için sprey sıkar. Zayıf ve kuru saçları badem yağı ile ovalayarak buhar makinesinde bir süre bekletir. Kırık saçların uçlarını düzeltir. Müşterinin talimatına uyarak saçın rengine göre boyama işlemini yapar. Müşterinin isteğine göre tıraş eder, sakal ve bıyıklarını düzeltir, yüzüne masaj yapar. Salonun temizliğini ve düzenini sağlar.

Erkek Berberi Kullanılan Malzemeler
Elektrikli saç kurutma makinesi, traş makinesi, saç maşası, Buharlı makine, Ustura-jilet, çeşitli makaslar, önlükler, çeşitli boy ve şekilde taraklar, fırçalar, Havlu, sabun, şampuan, saç boyası, badem yağı, sakal fırçası, aynalar.

Erkek Berberi Özellikleri
Uzun süre ayakta durabilecek bedensel özelliğe sahip, gözleri ve elleri sağlam, ellerini ustalıkla kullanabilen, el ve gözünü işbirliği ile kullanabilen, estetik algısına, temizlik alışkanlığına sahip, Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen ve nazik kişiler olmaları gerekir.

Erkek Berberi Çalışma Alanları
Berber dükkânlarında, güzellik ve kuaför salonlarında çalışabilirler. Araştırmalarda nüfusun hızla artışı, eğitim seviyesinin yükselmesi, hizmetler sektöründeki gelişmeye paralel olarak bu meslekte iş bulma olanağı artmaktadır. Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi, kendine ait işyeri de açabilir.

Erkek Berberi Okulu
Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda, tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Berberlik” alanı “Erkek Berberliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, Mesleki eğitim merkezlerinde eğitimi yapılamayan yörelerde geleneksel eğitim şekli olan usta-çırak usulünde ise kişi bir işyerinde veya atölyede usta nezaretinde çalışarak mesleği öğrenir.

Erkek Berberi Okulu Kaç Yıllıktır
Erkek berberliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Haftada bir gün okulda teorik, beş gün işyerinde pratik eğitim şeklinde yapılır.

Erkek Berberi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Erkek Berberi, Erkek Berberi hakkında, Erkek Berberi ile ilgili bilgi, Erkek Berberi mesleği, Erkek Berberi nasıl olunur, Erkek Berberi olmak için, Erkek Berberi olmak için hangi okulu okunmalı, Erkek Berberiın özellikleri , Erkek Berberi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim