Hakkında Bilgi

Erkek Terzisi Hakkında Bilgi

Erkek Terzisi Hakkında Bilgi
Erkek Terzisi Görevleri
Müşterinin beden ölçülerini alır. Müşterinin beğendiği modele ve alınan beden ölçüsüne göre bir kalıp çıkarır. Kalıbı kumaşın üzerine koyarak işaretler. Kumaşı keser, kesilen parçaları önce iğreti olarak (teyelle) birleştirir. Teğelli giysiyi müşteriye giydirerek isteğe ve bedene uyup uymadığına bakar. Gerekli değişiklikleri işaretler ve yeniden prova eder. Elbisenin tela ve vatkalarını yerleştirir. Son halini alan giysiye makine dikişi çeker. El dikişlerini yapar ve ütüler (ilik açar, düğme diker). Bazı hallerde bir süre giyilmiş giysilerin biçimini değiştirir, eskiyen yerlerini onarır.

Erkek Terzisi Kullanılan Malzemeler
Dikiş makinesi, terzi ütüsü, dikiş makası, dikiş masası (biçki), yaka yastığı, kol yastığı, ayaklı yastık, prova aynası, prova için paravan, ütü masası, makas, mezru, toplu iğne, ölçü defteri, yüksük, dikiş iğnesi ve makine iğnesi, çizgi taşı, gönye, riga, boy cetveli (1 metrelik).

Erkek Terzisi Özellikleri
Görme keskinliğine, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine, el ve parmak becerisine sahip, gözünü-ellerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen, düzenli, sabırlı kimseler olmaları gerekir. Tasarım gücüne sahip olma ve yaratıcılık meslekte ilerlemeyi kolaylaştıran özelliklerdir.

Erkek Terzisi Çalışma Alanları
Erkek terzileri, genellikle terzihanelerde, modaevlerinde, konfeksiyon atölyelerinde çalışabilirler. Kendi işyerlerini açabilirler. Daha modern teknik ve makinelerle hazır giyim ve konfeksiyona ağırlık verilen ülkemizde ısmarlama elbiseye istek günden güne azalmakta olsa da ısmarlama elbiseye olan ihtiyaç nedeniyle varlığını devam ettiren bir meslektir. Özellikle kaliteli ürünler çıkartan terzilere olan talep devam etmektedir.

Erkek Terzisi Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Giyim Üretimi Teknolojisi” alanı “Erkek Terziliği” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Erkek Terzisi Okulu Kaç Yıllıktır
Erkek terziliği mesleğinin eğitim süresi mesleki eğitim merkezlerinde ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.

Erkek Terzisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Erkek Terzisi, Erkek Terzisi hakkında, Erkek Terzisi ile ilgili bilgi, Erkek Terzisi mesleği, Erkek Terzisi nasıl olunur, Erkek Terzisi olmak için, Erkek Terzisi olmak için hangi okulu okunmalı, Erkek Terzisiın özellikleri , Erkek Terzisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim