Hakkında Bilgi

Et Ürünleri İşlemecisi Hakkında Bilgi

Et Ürünleri İşlemecisi Hakkında Bilgi
Et Ürünleri İşlemecisi Görevleri
Kesimlik hayvanların seçimini yapar, hayvan alım bağlantısını kurar. Seçilen hayvanın kesimini ve yüzümünü yapar. Etlerin soğutulma ve muhafaza yöntemlerini uygular. Kesilmiş hayvan gövdelerini parçalar. Baharat, renk ve katkı maddelerini usulüne uygun kullanır. Sucuk teknolojisinde, fermente sucukları hazırlar. Etlerin salamura edilmesi ve pastırma üretimi ile ilgili işleri yapar. Pişirilmiş ve kızartılmış sucuk hazırlar, haşlanmış sucuk, sosis, salam yapar. Hamburger, İnegöl köfte, füme dil, jöle işkembe, kavurma ve et konservesi yapar. Kullandığı araç ve gereç ve makinelerin bakım ve temizliğini yapar.

Et Ürünleri İşlemecisi Kullanılan Malzemeler
Bıçaklar (kesim, yüzüm bıçağı gibi), Satır, Masat, Tezgâh tahtası ve masalar, Makineler (kıyma, karıştırma, doldurma makinesi gibi), Tartılar, Etiketleme ve koli bantlama makinesi, Pişirme ve kavurma kazanları, Et kapları ve kancalar, Buzdolapları, her tür baharat ve katkı maddeleri.

Et Ürünleri İşlemecisi Özellikleri
Vücut yapısı güçlü ve sağlıklı, herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan, kana, ete ve kokuya karşı alerjisi olmayan, kandan korkmayan, kişisel temizlik kurallarını çok iyi bilen ve uygulayan, çok dikkatli, temiz ve tertipli, el becerisi olan, gözlerini ve ellerini birlikte uyumlu kullanabilen kimseler olmaları gerekir.

Et Ürünleri İşlemecisi Çalışma Alanları
Et ve et ürünleri işlemecisi, et ve et ürünlerinin üretiminin ve satışının yapıldığı her yerde çalışabilirler. Bunlar, et entegre tesisleri, marketlerin et ve şarküteri reyonları, kamuya ve özel şirkete ait kesim haneler, tavuk çiftlikleri vb.dir. Ustalık eğitimini tamamlayarak ustalık belgesi alanlar kendi işyerlerini de açabilirler.

Et Ürünleri İşlemecisi Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Yiyecek-İçecek Hizmetleri” alanı “Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği” dalında verilmektedir.

Et Ürünleri İşlemecisi Okulu Kaç Yıllıktır
Et ve et ürünleri işlemeciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.

Et Ürünleri İşlemecisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. Bir et entegre tesisinde çalışan kalfa, meslekteki başarısına göre önce vardiya sorumlusu, daha sonra da formen olur.

Et Ürünleri İşlemecisi, Et Ürünleri İşlemecisi hakkında, Et Ürünleri İşlemecisi ile ilgili bilgi, Et Ürünleri İşlemecisi mesleği, Et Ürünleri İşlemecisi nasıl olunur, Et Ürünleri İşlemecisi olmak için, Et Ürünleri İşlemecisi olmak için hangi okulu okumalı, t Ürünleri İşlemecisi özellikleri, Et Ürünleri İşlemecisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim