Hakkında Bilgi

Farmokolog Hakkında Bilgi

Farmokolog Hakkında Bilgi
Farmokolog Görevleri
Hangi hastalıklarda, hangi ilaçların kullanıldığını araştırır, İlaçların, metabolizma, hücre büyümesi, üreme, dolaşım, solunum ve sindirim sistemleri üzerinde, etkinliğini laboratuarlarda klinik deneylerle araştırır, Eczacı ve tıp doktorları ile işbirliği yaparak insanlar ve hayvanlar üzerinde ilaçların denenmesini sağlar, İlaçların geliştirilmesinde, ilaç potansiyeli ve üretim metotlarının standardizasyonunda endüstriyel eczacılarla ortaklaşa çalışma yapar, Yiyecek koruyucuları, renklendirme maddeleri, toksik gazlar ve deterjanların ve diğer vücuda alınan maddelerin insan dokuları ve organlarına ne gibi etkileri olduğunu laboratuarlarda araştırır, Kanda ilaç düzeyini belirler.

Farmokolog Kullanılan Malzemeler
Deneysel araçlar (mikroskop, tüpler, vb.), İlaç hammaddeleri, çeşitli ilaçlar, Kimyasal maddeler, Laboratuar hayvanları (kobaylar), Bilgisayar ve donanımları.

Farmokolog Özellikleri
Farmakolog olmak isteyenlerin; Güçlü bir belleğe sahip, Fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiye ilgili ve bu konularda başarılı, bir konuyu derinliğine araştırmaya ilgili ve istekli, Objektif, sabırlı kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir etmendir.

Farmokolog Okulu
Meslek eğitimi, üniversitelerin, Tıp , Veterinerlik ve Eczacılık Fakültelerinin lisans eğitimi sonrası, yüksek lisans veya doktora Farmakoloji Ana Bilim Dallarında verilmektedir

Farmokolog Okulu Kaç Yıllıktır
Tıpta uzmanlık eğitimi : 3 yıl, Tıp fakültelerini bitirenlerin doktora eğitimi : 4 yıl, Eczacılık fakültelerini bitirenlerin yüksek lisans eğitimi : 2 yıl, Doktora eğitimi : 4 yıl sürelidir.

Farmokolog Çalışma Alanları
İleri bir uzmanlık eğitimi olduğu için işsiz kalma riski yoktur. Farmakologlar, meslek eğitimi bittikten sonra, tıp fakültelerinde araştırma görevlisi olarak kalabilirler. Hıfzısıhha kurumunda (gıda, su denetimi bölümünde) çalışabilirler. İlaç şirketlerinde tıbbi müdür, ürün sorumlusu veya araştırma-geliştirme laboratuarında çalışabilirler. Tekrar eğitim alarak tıbbın başka bir dalına geçebilirler.

Farmokolog Meslekte İlerleme
Tıp fakültelerinde, eğitime devam edilerek, Doktor, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör kariyeri elde edilebilir. İlaç firmalarında yönetici kademelerine yükselebilirler. Araştırma ve yayınlarıyla dünya çapında tanınabilirler.

Farmokolog, Farmokolog hakkında, Farmokolog ile ilgili bilgi, Farmokolog mesleği, Farmokolog nasıl olunur, Farmokolog olmak için, Farmokolog olmak için hangi okulu okumalı, Farmokolog özellikleri, Farmokolog ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim