Hakkında Bilgi

Fidan Yetiştirme Teknikeri Hakkında Bilgi

Fidan Yetiştirme Teknikeri Hakkında Bilgi
Fidan Yetiştirme Teknikeri Görevleri
Üretimi yapılacak bitki veya fidanların özelliklerini de dikkate alarak elverişli iklim ve toprak yapısını belirler, Fidanlık yapılacak yerin seçimini yapar, fidan yetiştiriciliği için uygun ortamı sağlar, Toprağı analiz ettirir ve çıkan sonuca göre gerekli geliştirme çalışmalarını yapar, Üretim yöntem ve tekniğini belirler ve buna göre araç gereçlerini hazırlar, Tohumlama ve aşılama işlemlerini mevsimsel özellikleri de dikkate alarak gerçekleştirir, Fidanların budanması, ilaçlanması ve uygun sulama teknikleriyle sulanması işlemlerini yapar, Yetiştirilen bitkinin özelliğine göre uygun söküm zamanını belirler ve söküm işlemini gerçekleştirir, Sökülen fidanların muhafazasını sağlar, satışa hazırlar, gerektiğinde satışını yapar, İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından mesleğin gereklerini yerine getirir (ilaçlama, söküm , aşılama..vb. aşamalarda ).

Fidan Yetiştirme Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Traktör, Fidan söküm makinesi, Çapa, kürek, bel, tırmık, testere, Aşı makası, aşı bıçağı, budama makası, Sulama ekipmanı, ilaçlama ekipmanı, Tohumlar, aşı çubukları, fidanlar, gübreler, ilaçlar, aşı macunları.

Fidan Yetiştirme Teknikeri Özellikleri
Fidan yetiştirme teknikeri olmak isteyenlerin; Temel bilimlere meraklı, özellikle biyoloji ve botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, Araştırma ve inceleme merakı olan, Ekonomiye ve ticarete ilgi duyan, bedence sağlıklı ve dayanıklı kimseler olmalıdır.

Fidan Yetiştirme Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının aşağıda belirtilen önlisans programlarında verilmektedir.

Fidan Yetiştirme Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

Fidan Yetiştirme Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ön lisans diploması ve "Tekniker" unvanı verilir.

Fidan Yetiştirme Teknikeri Çalışma
Fidan yetiştirme teknikerleri kamuya ait Tarım Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatında, Orman Bakanlığına bağlı fidanlıklarda, üniversitelerin araştırma ve geliştirme merkezlerinde çalışabileceği gibi özel sektöre bağlı fidan, fide ve süs bitkisi yetiştiriciliği yapan işyerlerinde de çalışabilirler. Bu alandaki istihdamın büyük çoğunluğunu da özel sektör kuruluşları yapmaktadır. Fidan yetiştirme teknikerleri kendi özel fidan çiftliklerini de kurabilir. Fidan, fide, süs bitkisi yetiştirerek satabilir. Nüfusun yarısının tarımla uğraştığı ülkemizde pazarlama sorunu da yaşanmamaktadır. Devlet böyle girişimleri olanları desteklemektedir. Ülkemizin gerek iklim, gerek toprak yapısının farklılığı, tarıma elverişli alanların çok olması, üretim tekniklerindeki gelişmeler tarımsal üretimin sürekli gelişeceğini göstermektedir. Özellikle son yıllardaki kültürel bitkilerin üretimine verilen önem, tropikal sebze ve meyvelerin üretilmeye başlanması istihdam alanlarını daha da geliştirecektir.

Fidan Yetiştirme Teknikeri Meslekte İlerleme
Fidan yetiştirme teknikerleri başarılı olduğu takdirde işyerinin büyüklüğüne göre amir, şef, şef yardımcısı..vb. düzeyde sorumluluklar alabilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde; Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Orman Mühendisliği, Orman Endüstrisi Mühendisliği, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Fidan Yetiştirme Teknikeri, Fidan Yetiştirme Teknikeri hakkında, Fidan Yetiştirme Teknikeri ile ilgili bilgi, Fidan Yetiştirme Teknikeri mesleği, Fidan Yetiştirme Teknikeri nasıl olunur, Fidan Yetiştirme Teknikeri olmak için, Fidan Yetiştirme Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Fidan Yetiştirme Teknikeri özellikleri, Fidan Yetiştirme Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim