Hakkında Bilgi

Film Yapım Teknikeri Hakkında Bilgi

Film Yapım Teknikeri Hakkında Bilgi
Film Yapım Teknikeri Görevleri
Film veya manyetik kayıt yapan cihazlarla görüntü-ses kaydı ve çekimi yapar, Yönetmenin kontrolünde, yönetmen yardımcısı ve diğer çekim ekibi arasında koordinasyonu sağlar, yapılan çekimlerin ses kaydını yapar, Stüdyo ses ve ışık mühendislerinin kontrolünde çekimle ilgili ses ve ışık sistemini düzenler, kullanılan malzemeyi çekime hazırlar, Çekim öncesi ve sonrası kullanılan malzemenin koruyucu bakımını yapar, Çekim sırasında ses kaydını kontrol eder, Çekim sırasında gerekli ışık düzenlemelerini yapar.

Film Yapım Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, Kamera ve kamera aparatları, Projeksiyon alet ve makineleri, Sahne ve dekor malzemeleri, Film , bantlar, her türlü elektrik ve elektronik malzemeler vb ( tripot, dolly, spider (örümcek), a/b roll edit ünitesi (betacam, svhs), monitör, video, reji masası, ses mikseri, cd deck, kaset deck md, vcd player, mikrofon (kablolu, telsiz, yaka mikrofonları), mikrofon mikseri, bilgisayar animasyon ve kurgu programları, fotoğraf makinesi, audio (ses), video (görüntü) kabloları, çeşitli adaptörler (jack, BNC, XLR vb.), amplifikatör, hoparlör, ışık seti.)

Film Yapım Teknikeri Özellikleri
Film yapım teknikeri olmak isteyenlerin; Yönergeleri anlayıp uygulayabilen, İnsanlarla iyi iletişim kurabilme ve insanları ikna edebilme yeteneğine sahip, gözü ve elini eşgüdümlü kullanabilen, girişken, titiz, düzenli ve disiplinli, Görsel sanatlara ilgili, Sanat ve estetik yönü gelişmiş, ekip çalışmasına yatkın ve uyumlu, yaratıcı, hayal gücü zengin, dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen, renk ve şekil algısı yüksek, Teknik işlere yatkın kimseler olması gerekir.

Film Yapım Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi; Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Film Yapım Teknikleri(İstanbul) önlisans programında verilmektedir.

Film Yapım Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek eğitim süresi 2 yıldır.

Film Yapım Teknikeri Diploma
Eğitimini tamamlayarak mezun olanlara önlisans diploması ve Film Yapım Teknikeri unvanı verilmektedir.

Film Yapım Teknikeri Çalışma Alanları
Meslek elemanları sinema, televizyon, reklam, tiyatro alanlarının teknik ekiplerinde çalışabilirler. Özellikle sektör; uzun süre asistan olarak (birinci, ikinci vb) çalışmayı ve sabırlı olan kişinin çalışma alanı içinde kalıcı olduğuna tanık olmaktadır. Meslekte kendini iyi yetiştirmiş, stresli iş ortamında dayanıklı, iyi projelerde görev alarak çevresinde uyum sağlamasını kanıtlamış kişilerin işsiz kalma riski daha azdır. Film ve reklam camiası içerisinde tanınmış olmak işsizlik riskini ortadan kaldırmaktadır. Sinema sektörünün durumu iyi oldukça, mesleği icra etme ve ekip olarak bir projenin içinde yer alma söz konusudur. Ayrıca kişi bir alanda uzmanlaşabilir ve uzmanlaştığı alanda kendi işini kurabilir. Ülkemizde gelişen Film-Sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Sinema sektörüne eğitilmiş ve pratik bilgilerle donatılmış elemanlar sektöründeki beklentilerin yüksek olması nedeniyle zorunludur. İlgili bölümde eğitimini tamamlayanlar; TRT, özel televizyon kanallarında, reklam ajanslarında, film yapım şirketlerinde, kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, makyajcı vb kadrolarda asistan olarak göreve başlayabilirler.

Film Yapım Teknikeri Meslekte İlerleme
Ülkemizde gelişen film, sinema sektöründeki potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda yetişecek nitelikli elemanlara ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Sinema sektöründeki beklentilerin yüksek olması nedeniyle üniversitelerin ilgili bölümleri teoriden çok uygulamaya dönük eğitim vermeye başlamıştır. Film Yapım Teknikleri önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM Tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde, Radyo ve Televizyon, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sinema, Sinema ve Televizyon lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Dikey geçiş sınavlarını kazanarak dört yıllık eğitimi tamamlayanlar akademik kariyerlerine devam edebilirler. Film Yapım Teknikleri bölümden mezun öğrenciler; sinema sektöründe kameraman, montajcı, ışıkçı, sesçi, sanat yönetmeni, film yapım asistanı, gibi kadrolarda görev yapabileceklerdir. Mesleğe yardımcı veya asistan olarak başlanır, daha sonra 1, 2, 3. derecede yardımcılıklar yapar, kendini meslekte kanıtlama ve deneyim sonucu sorumlu olarak çalışabilir. Çalıştıkları alanda teknik idare amiri, şefi, sorumlusu olabilirler.

Film Yapım Teknikeri, Film Yapım Teknikeri hakkında, Film Yapım Teknikeri ile ilgili bilgi, Film Yapım Teknikeri mesleği, Film Yapım Teknikeri nasıl olunur, Film Yapım Teknikeri olmak için, Film Yapım Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Film Yapım Teknikeri özellikleri, Film Yapım Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim