Hakkında Bilgi

Fındık Eksperi Hakkında Bilgi

Fındık Eksperi Hakkında Bilgi
Fındık Eksperi Görevleri
Fındık eksperleri, fındığın tarımsal işlemlerinden başlayarak pazarlama aşamasına kadar; Fındığın dikimi, gübrelenmesi, ilaçlanması ve budanması işlemlerini yapar, Fındığın toplanması konularında üreticilere bilgi vererek kaliteli fındığın üretilmesine yardımcı olur, Üretilen fındıkları üreticilerden fındığın doluluk oranına göre numaralandırarak satın alır. Satın alınan ürünlerin ziraat mühendisleri gözetiminde; Depolanmasını ve yarı mamül/mamül ürüne dönüştürülmesine sağlar, Pazarlanması aşamasındaki çalışmaları yürütür.

Fındık Eksperi Kullanılan Malzemeler
Kazma, kürek, Budama makası, Testere, Fre tespit cihazı, Elektronik terazi, Gyotin, (Fındıkları kesip gizli çürük ve küf bakımı için kullanılır) Sonda cihazı, ( Numune alımı için kullanılır) Pilverizatör (İlaçlama) aletleri, Nem ve yağlılık oranının tespit eden aletler, Bilgisayar.

Fındık Eksperi Özellikleri
Fındık eksperi olmak isteyenlerin; Sayısal yeteneği gelişmiş, Ticaret ve pazarlamaya ilgili, Bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanan, başkaları ile işbirliği yapabilen, bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

Fındık Eksperi Okulu
Mesleğin eğitimi; Giresun Üniversitesi Meslek Yüksekokulu “Fındık Eksperliği” bölümünde verilmektedir.

Fındık Eksperi Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Fındık Eksperi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Fındık Eksperliği” ön lisans diploması ve "Fındık Eksperi" unvanı verilir.

Fındık Eksperi Çalışma Alanları
Fındık eksperliği programını bitirenlerin; Fiskobirlikte, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı kuruluşlarda, Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı İhracat Baş Kontrolörlüklerinde, Özel Fındık Fabrikalarında iş bulma imkanı bulunmaktadır. Yeni açılacak fabrikalar, fındığın dış piyasaya daha fazla açılımı meslek elemanlarına olan ihtiyacı artıracaktır.

Fındık Eksperi Meslekte İlerleme
“Fındık Eksperliği” önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında “DGS” başarılı oldukları takdirde “Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Bahçe Bitkileri ile Tarla Bitkileri” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde gösterdikleri performansa ve edindikleri bilgi ve beceriye bağlı olarak yönetim kademelerinde de görev alabilirler.

Fındık Eksperi, Fındık Eksperi hakkında, Fındık Eksperi ile ilgili bilgi, Fındık Eksperi mesleği, Fındık Eksperi nasıl olunur, Fındık Eksperi olmak için, Fındık Eksperi olmak için hangi okulu okumalı, Fındık Eksperi özellikleri, Fındık Eksperi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim