Hakkında Bilgi

Forklift Operatörü Hakkında Bilgi

Forklift Operatörü Hakkında Bilgi
Forklift Operatörü Görevleri
Forklift operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda; İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır. İş talimatını inceler. Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar. Forklift'i çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar. (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini vb.) Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar. Forklift'in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar.

Forklift Operatörü Kullanılan Malzemeler
Forklift'i çalıştırma anahtarı, Baret, Çelik örgülü eldiven, Çelik korumalı elektrik izolasyonlu postal ve gocuk, Gaz ve bezli maske, Anahtar takımı, Çekiç, Levye, Pense, Tornavida, Kriko, Yangın söndürme cihazı, İlkyardım çantası vb, Antifriz, çeşitli yağlar(motor, hidrolik, gres vb.), buji, filtreler, hortum vb.)

Forklift Operatörü Özellikleri
Forklift operatörü olmak isteyenlerin; Göz, el ve ayakları sağlam ve bunları eşgüdümle kullanabilen, Mekanik yeteneği gelişmiş, tedbirli, dikkatli, kurallara uyan, sorumluluk sahibi kişiler olmaları gerekir.

Forklift Operatörü Çalışma Alanları
Forklift operatörleri yükleme-boşaltma işleri yapılan özel ve kamu işyerlerinde çalışabilirler. Ayrıca bağımsız da çalışabilirler. Forklift kullanım alanlarının hızla genişlemesi, çeşitlenmesi mesleğe giderek önem kazandırmaktadır. Bu nedenle bu meslekte nitelikle elemanlara olan talebin giderek arttığı gözlenmektedir. Bu meslekte edinilen bilgi ve beceriler silindir, finişer, greyder, mobil vinç ve ekskavatör gibi diğer iş makinelerinin operatörlüğünde de iş bulma olanağı sağlayabilir.

Forklift Operatörü Okulu
Genelde İşletmeler kendi elemanlarını yetiştirmek için, Karayolları Bölge Müdürlüklerine, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı ve Makine Mühendisleri Odalarından herhangi birine başvurarak Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği yaparak, bünyelerinde çalışan elemanlardan iş makinesi kullananlara sertifika verilmesi için kurs açılması talebinde bulunurlar. Gerekli izinler alındıktan sonra kurs açılır. Kurs sonucu yapılacak sınavda başarılı olanlara iş makineleri kullanım (Operatörlük) sertifikası verilir.
Ayrıca özel sürücü kursları da gerekli izinleri (Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin ilgili madde hükümlerine ve 4 üncü madde de belirtilen esaslara göre Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğünden kurs açma ve Öğretime başlama izni) aldıktan sonra açacakları kurslar bitiminde Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yapılacak sınav sonucu başarılı olanlara iş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.

Forklift Operatörü Okulu Kaç Yıllıktır
Forklift operatörlüğünün kurs süresi en az 60 saattir. İş makinesinin özelliğine göre 6–12 saat daha eklenebilir.

Forklift Operatörü Meslekte İlerleme
Forklift operatörlüğü mesleğinde ilerleme söz konusu değildir. Ancak forklift operatörleri çalışmış oldukları kurumlarda hizmet içi eğitimlere katılarak kendilerini geliştirebilirler. Çalışmış oldukları yerlerde idari sorumluluklar alabilirler.

Forklift Operatörü, Forklift Operatörü hakkında, Forklift Operatörü ile ilgili bilgi, Forklift Operatörü mesleği, Forklift Operatörü nasıl olunur, Forklift Operatörü olmak için, Forklift Operatörü olmak için hangi okulu okumalı, Forklift Operatörü özellikleri, Forklift Operatörü ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim