Hakkında Bilgi

Fotoğrafçılık Teknikeri Hakkında Bilgi

Fotoğrafçılık Teknikeri Hakkında Bilgi
Fotoğrafçılık Teknikeri Görevleri
Fotoğraf çekimi öncesi stüdyo içi veya stüdyo dışında fotoğraf çekim ortamını hazırlar, Fotoğraf makinesinin ışık durumuna ve konumuna göre ayarlarını yapar, kullanılacak fotoğraf makinesi dijital değil ise filmleri makineye takar, Müşteri ve/veya nesneyi çekime hazırlar, görüntüyü ayarlayarak müşterinin istediği nitelikteki çekimi yapar, Fotokimyasal maddeleri kullanarak, suyun saflığını ayarlayarak filmin geliştirme ağartma, sabitleme, renk ve pozitife çevirme banyolarını yapar. Filmi kurutur, tasnifini yapar, rötuşlarını tamamlar, baskı yapar veya baskı için bilgisayara aktarır, çıktılarını alır, Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

Fotoğrafçılık Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Banyo yapımında kullanılan kimyasal maddeler, bilgisayar, bilgisayar programları, photoshop, photostyler vb. çeşitli ebatlar ve özelliklerde fotoğraf makineleri, dijital atölye baskı makineleri, medya kartları, dia çoğaltma makinesi, boya tabancası, kağıt makas takımı, kurşun kalem takımı, karanlık oda lambası, kart banyo makinesi, objektif, profesyonel flaş sistemleri (flaş, paraflaş, akülü flaş, atbox, şemsiye), scanner, film (renkli, siyah beyaz, slayt filmi, APS filmi, instant filmi,) çeşitli ebatlarda resim kartları.

Fotoğrafçılık Teknikeri Özellikleri
Fotoğrafçılık teknikeri olmak isteyenlerin , Yoğun ve yaygın dikkat yeteneği gelişmiş, ayrıntıyı algılayabilen, şekil ilişkileri,uzay ilişkilerini görebilen, Görme keskinliği, renk algısı iyi, İnsanlarla iyi ilişki kurabilen, işbirliğine yatkın, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, Güzel sanatlara ilgili, yaratıcı, sorumluluk sahibi, dışa dönük, sabırlı, sakin eleştiriye açık olan kimseler olması gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran en önemli özelliktir.Renk körlüğü, ileri derecede görme bozuklukları, el ve ayak sakatlığı bu mesleğin yürütülmesini engelleyebilir.

Fotoğrafçılık Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi sadece Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - Çanakkale Meslek Yüksek Okulu “Fotoğrafçılık” bölümünde verilmektedir.

Fotoğrafçılık Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi iki yıldır.

Fotoğrafçılık Teknikeri Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Fotoğrafçılık” Önlisans diploması ve “Fotoğrafçılık Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Fotoğrafçılık Teknikeri Çalışma Alanları
Günlük yaşantımızın bir parçası olan fotoğraf makinesi, günümüzde optik ve sayısal sistemlerin gelişmesi ile her sektöre farklı amaçlarla hizmet veren bir makine durumuna gelmiştir. Yaşamın bir kesitinin kayıt edilmesi olarak tanımlanan fotoğraf, bazı temel noktalarda gereksinim olmakla birlikte aynı zamanda insanların özel anlarını kaydetmek için kullandıkları bir araçtır. Günümüzde fotoğrafçılık mesleği bir sanat ve haberleşme aracı olarak ilerlerken; optik aygıtların gelişmesi sonucu astronomi, mikrobiyoloji, histoloji vb. bilim dallarında da giderek artan biçimde kullanılmaktadır. Meslekte edinilen bilgi ve beceriler, fotoğrafçılığın kullanıldığı pek çok alanda, özellikle reklamcılıkta, matbaacılıkta, basında, sinema ve video çekiminde kullanılmaktadır. İş yaşamında stüdyo fotoğrafçılığının yanısıra, tanıtım (sanayi ve reklam) fotoğrafçılığı ve aktüel fotoğrafçılık gibi yeni uzmanlaşma alanları da gözlenmektedir. Teknolojik gelişmeler sonucunda, bilgisayarın sektöre girmesiyle ortaya çıkan dijital (sayısal) fotoğrafçılık ve son zamanlarda gelişen lazerle dijital baskının yakın gelecekte önemli oranda yaygınlaşması ve klasik fotoğrafçılığın uygulama alanlarını genişletmesi beklenmektedir. Fotoğrafçılık mesleğinde gelişen teknoloji özellikle laboratuar hizmetlerinde kendini göstermiş, bu alanda çalışan kadın işgücü sayısında artışlar gözlemlenmeye başlanmıştır. Bu meslekte iyi eğitim görmüş nitelikli fotoğrafçılara olan talep giderek artmaktadır.

Fotoğrafçılık Teknikeri Meslekte İlerleme
Fotoğrafçılık önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Basın ve Yayın, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Grafik, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik Sanatları, Grafik Tasarımı, Grafik Tasarım, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, , Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve TV, Radyo-Sinema ve TV, Sinema ve TV, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Lisans Programlarına dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetici sorumluluğuna getirilebilirler.

Fotoğrafçılık Teknikeri, Fotoğrafçılık Teknikeri hakkında, Fotoğrafçılık Teknikeri ile ilgili bilgi, Fotoğrafçılık Teknikeri mesleği, Fotoğrafçılık Teknikeri nasıl olunur, Fotoğrafçılık Teknikeri olmak için, Fotoğrafçılık Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Fotoğrafçılık Teknikeri özellikleri, Fotoğrafçılık Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim