Hakkında Bilgi

Futbolcu Hakkında Bilgi

Futbolcu Hakkında Bilgi
Futbolcu Görevleri
Dayanıklılık, hız, fizik-kondisyon ve psikolojik olarak karşılaşmalara hazırlanır. Spor eğitimcisi (Antrenör) veya teknik direktörün hazırladığı antrenman programları çerçevesinde bireysel ve takım antrenmanlarına katılır. Maç takviminde (Fikstür) belirtilen şehir içi ve şehir dışı maçlara katılır. Bedensel sağlığını korur ve fiziksel sakatlıklarının tedavisini yaptırır. Futbolun ve sporcunun belirlenmiş ve yazılı hale getirilmiş oyun ve disiplin kurallarına uyarak oyun stratejisini uygular. Takım arkadaşlarıyla antrenman içi ve dışında uyumlu ilişkiler geliştirir. Teknik direktör/antrenör/kulüp yöneticileri/idari kadro/sporcu arkadaşlarıyla iyi diyalog sağlar. Kadro dışında kaldığında takımına destek verir ve fiziksel ve psikolojik olarak kendini sürekli iyileştirir.

Futbolcu Kullanılan Malzemeler
Çalışma aletleri, kondisyon aletleri, ağırlık, oyun topları ve çeşitli spor araç - gereçleri, Spor aksesuar ve giysileri (Eşofman, şort, tişört, yağmurluk, tozluk vb)

Futbolcu Özellikleri
Futbolcu olmak isteyen kimselerin; Spora ve özellikle futbola ilgili ve yetenekli, bedensel olarak güçlü ve dayanıklı, göz, ayak eşgüdümü gelişmiş, çevik, hızlı ve sportif zekâya, spor ahlakına ve disiplinine sahip, hırslı ve azimli, sabırlı, dikkatli, Ruhsal sağlığı yerinde olan kimseler olmaları gerekmektedir. Not: Yaş olarak futbola başlama yaşının geçmemiş olması gereklidir. (İdeal başlama yaşı 5–7 dir.)

Futbolcu Çalışma Alanları
Futbolcular amatör ve profesyonel liglerdeki spor kulüplerinde futbol oynamakta ve transfer sonucu kulübünü değiştirmektedir. Futbolcunun genellikle sahada oynadığı yer doğrultusunda (santrfor, defans oyuncusu vb) transferi gerçekleşir. Profesyonel ve amatör futbolcu olmasına göre futbol kariyeri şekillenir. Futboldaki yeteneği ve çeşitli maçlarda kendini göstermesi ve iyi bir futbol kulübün alt yapısında başlangıç yapması, futbol kariyerini sürekli iyi yere getirir. İyi bir futbol kariyeri, sakatlık, takımının küme düşmesi, sezon sırasında performansında düşme ve/veya kendini yeterince gösterememe sonucu daha alt kümelerde futbol oynamasını beraberinde getirebilir. Ancak son yıllarda lisanslı menajerlik sisteminin gelişmesiyle futbolculara ait bilgiler çeşitli yurtiçi - yurtdışı spor kulüplerine duyurulmakta ve futbolcunun bir kulüple anlaşması sağlanmaktadır. Amatör kümeden profesyonel kulübe transfer olabileceği gibi profesyonel 1.lig takımından 2.lig takımında da oynayabilir. Futbolcunun futbol sezonu içinde gösterdiği performans transfer durumunu etkilemektedir. Ayrıca futbol maç ve antrenman esnasında sakatlanma riski çok olan bir spor olduğundan sakatlanma sonucu transfer yapamama, spordan sürekli veya belirli bir süre uzak kalma riski çalışma yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Futbolcu Okulu
Meslek eğitimi; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan “ Futbol Eğitim Kursları” nda, Amatör ve profesyonel futbol kulüplerinin alt yapıları için oluşturulan futbol okullarında, Belediyelerin düzenlediği futbol kurslarında, çeşitli kuruluş ve üniversitelerin futbol kursu organizasyonlarında verilir. Ancak; bu eğitime kısa süreli katılanların ötesinde bir futbol kulübü bünyesinde yeteneğinden dolayı futbolcu olmak için seçilen ve sporuna bir kulüp bünyesinde devam eden ve lisanslı olarak spor yaşantısını sürdüren kişiler “Futbolcu”olarak adlandırılır.

Futbolcu Okulu Kaç Yıllıktır
Futbol eğitimi, en az 5- 7 yaş arasında başlamalıdır.

Futbolcu Meslekte İlerleme
Alt yapıda PAF Takım, Süper Genç Takım, Genç Takım, Yıldız Takım, Minik Takım olarak kariyerlerini sürdüren futbolcular yaş ve oyun gücüne göre Amatör ligden Profesyonel üçüncü lig, ikinci ve birinci lig takımlarında oynayarak ve transferleri gerçekleşerek yükselebilirler. Futbol sonrası eğitim alarak Antrenör, Teknik Direktör, Teknik ve İdari Menajer, Spor Yöneticisi veya yetenekleri doğrultusunda basında Spor Yorumcusu veya Spor Yazarı olabilirler. Ayrıca; Türkiye Futbol Federasyonu her yıl futbolcu yetiştirme tazminatlarını belirleyerek klüplere ekonomik katkı sağlamaktadırlar. Yetiştirme tazminatları; Birinci Kategori: Türkiye Profesyonel Birinci Süper Ligi Kulüpleri, İkinci Kategori: Türkiye Profesyonel İkinci Ligi A Kategorisi Kulüpleri, Üçüncü Kategori: Türkiye Profesyonel İkinci Ligi B Kategorisi Kulüpleri, Dördüncü Kategori: Türkiye Profesyonel Üçüncü Ligi Kulüpleri ve Amatör Liglerde Yer Alan Kulüpler olarak dört grupta verilmektedir. Futbolcu yetiştirme tazminatı; mücadele eden takımlarda yetişen futbolculara kategorisine göre farklı olacak şekilde ve Euro cinsinden ve kulüpler tarafından ödeme günündeki Merkez Bankası Döviz Satış Kuru üzerinden Yeni Türk Lirası şeklinde yapılmaktadır.

Frezeci, Futbolcu hakkında, Futbolcuile ilgili bilgi, Futbolcumesleği, Futbolcunasıl olunur, Futbolcuolmak için, Futbolcuolmak için hangi okulu okumalı, Futbolcuözellikleri, Futbolcune yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim