Hakkında Bilgi

Gazete Muhabiri Hakkında Bilgi

Gazete Muhabiri Hakkında Bilgi
Gazete Muhabiri Görevleri
Ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal vb. nitelikteki olayları izler, Olaylar arasından, araştırmaya değer olanları belirler, araştıracağı olay hakkında kimlerden bilgi alabileceğini belirler, çeşitli kaynaklardan sözlü veya yazılı olarak verilen bilgileri toplar, Topladığı bilgileri değerlendirir, doğruluğunu kontrol eder, bilgileri anlaşılır bir dille yazar, önemli noktaları vurgular, bilgileri haber merkezine gönderir.

Gazete Muhabiri Kullanılan Malzemeler
Daktilo, Fotoğraf makinesi, Teyp, Teleks, Faks, Bilgisayar, Telefoto, Telefon, Telsiz, çeşitli kırtasiye malzemeleri.

Gazete Muhabiri Özellikleri
Gazete muhabiri olmak isteyenlerin; Düşüncelerini söz ve yazı ile başkalarına aktarabilen, Çevresinde olup bitenlere ilgili, dikkatli, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, girişken, okumaya ve çevresini incelemeye meraklı, olayları doğru değerlendirebilen, değişik ortamlarda, gerektiğinde stres altında çalışabilen kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir faktördür.

Gazete Muhabiri Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı iletişim fakültelerinin “Gazetecilik” bölümlerinde verilmektedir.

Gazete Muhabiri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Gazete Muhabiri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Gazetecilik” lisans diploması ve “Gazete Muhabiri” unvanı verilir.

Gazete Muhabiri Çalışma Alanları
Gazete muhabirleri habercilikle ilgili olan bütün basın kuruluşlarında (gazete,dergi) çalışabilirler. Haberciliğe daha ciddi yaklaşan gazetelerde çalışanlar dünyada olup bitenlere (ekonomi, borsa, politika, sağlık, eğitim, hukuk) ilişkin olabildiğince fazla ve doğru bilgi verirler. Magazin gazetelerinde çalışan gazete muhabirleri ise sanat, moda ve sosyete dünyasında meydana gelen olayları araştırır ve yazarlar. Gazete muhabirleri çıktığı saate göre sabah gazetesi, akşam gazetesi; ya da yayınlandığı sıklığa göre günlük gazete, haftalık gazete ayrıca yerel, ulusal ya da uluslararası gibi çeşitli gazetelerde çalışabilirler. Genel olaylarla ilgili bilgi veren gazetelerin yanı sıra yalnızca belirli kesimleri ilgilendiren özel bazı konularda ki haber ve makalelerin bulunduğu gazetelerde vardır. Çok nadirde olsa yabancı dilde yayın yapan gazetelerde çalışabilir. Gazetecilik ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomisi ve gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir.

Gazete Muhabiri Meslekte İlerleme
Gazete muhabirliği mesleğinde ilerleme bireyin kendisini yetiştirmesine bağlıdır. Meslek elemanları, spor muhabirliği, polis muhabirliği, ekonomi muhabirliği, magazin muhabirliği gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Kişi herhangi bir alanda muhabir olarak çalışabileceği gibi kendini yetiştirmesiyle köşe yazarlığına, genel yayın müdürlüğüne kadar yükselebilir. Başarılı çalışmalar yapan muhabirler daha yüksek tirajlı gazetelere geçebilirler. Ücretlerinde önemli ölçüde artış olabilir. Üniversitelerde akademik kariyerini yükselterek öğretim görevlisi olarak da meslek yaşantısını sürdürebilir.

Gazete Muhabiri, Gazete Muhabiri hakkında, Gazete Muhabiri ile ilgili bilgi, Gazete Muhabiri mesleği, Gazete Muhabiri nasıl olunur, Gazete Muhabiri olmak için, Gazete Muhabiri olmak için hangi okulu okunmalı, Gazete Muhabirinin özellikleri , Gazete Muhabiri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim