Hakkında Bilgi

Gemi İnşaatı Teknikeri Hakkında Bilgi

Gemi İnşaatı Teknikeri Hakkında Bilgi
Gemi İnşaatı Teknikeri Görevleri
Gemi inşaatı teknikeri; Proje tasarımı ve çizimini yapar, Gemi inşasında kullanılan malzemeleri sınıflandırır ve muayene eder, Çeliklere kullanılacak ısıl işlemlerin yapım tekniklerini uygular, Ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerini yapar, Soğuk şekillendirme makinelerinde kesme ve bükme uygulamaları yapar, Boru bağlantı elemanlarını kullanarak boru bağlantıları kurar, Boya ve raspa (demir, tahta yüzeylerdeki boya, pas vb. çıkarma, pürüzleri gidermek amacıyla kullanılan iri dişli bir törpü) işlerinin yapılmasını sağlar, kalite kontrol işlemlerini yapar, Bakım ve onarım işlerini yapar ve/veya yapılmasını sağlar, basit gemi elemanlarını yapar, koruyucu gaz ve toz altı kaynak yöntemleri ile temel kaynak işlemleri yapar.

Gemi İnşaatı Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Çizim takımları, Ölçme ve kontrol aletleri, çeşitli büro malzemeleri, sıcak kesme aletleri, Kaynak makineleri, Soğuk şekillendirme makineleri, el takımları ve montaj elemanları, Bilgisayar ve hesap makinesi.

Gemi İnşaatı Teknikeri Özellikleri
Gemi inşaatı teknikeri olmak isteyenlerin; Fen ve matematik derslerine ilgili ve başarılı, Mekanik yetenek, el becerisi, göz-el koordinasyonu ve çizim yeteneği gelişmiş, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Plan yapma yeteneği gelişmiş ve planlarını uygulamaya koyabilen, İşbirliğine yatkın, açık havada çalışmaktan hoşlanan, sabırlı, dikkatli, tedbirli, rutin işlerde uzun süre çalışabilen, birden fazla işi aynı anda yapabilen, bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

Gemi İnşaatı Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi; üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Gemi İnşaatı” programında verilmektedir.

Gemi İnşaatı Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi lise eğitiminden sonra 2 yıldır.

Gemi İnşaatı Teknikeri Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Gemi İnşaatı” önlisans diploması ve “Gemi İnşaatı Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Gemi İnşaatı Teknikeri Çalışma Alanları
Gemi inşaatı teknikerlerinin çalışma alanları denizcilik sektörünün gelişmiş olduğu bölgelerdir. Kamu ve özel sektöre bağlı çeşitli tersanelerde ve gemi tasarımı bürolarında, mekanik atölyelerde, (kaynaklı imalat, talaşlı imalat, döküm), liman ve liman işletmelerinde gemi teknik personeli olarak iş bulabilirler. İş bulma olanağı yüksek bir meslektir.

Gemi İnşaatı Teknikeri Meslekte İlerleme
“Gemi İnşaatı” önlisans programını başarı ile tamamlayanlar, ÖSYM tarafından her yıl açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde “Deniz Teknolojisi Mühendisliği,Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Denizcilik Müsteşarlığı ve Gemi Mühendisleri Odasının düzenlemiş oldukları Gemi Dizaynı ve Çizimi, Gemi Makineleri, Gemi Motor ve Bakımı vb. kurs ve seminerlere katılarak alacakları yeterlilik sertifikaları ile de meslekte ilerleyebileceklerdir.

Gemi İnşaatı Teknikeri, Gemi İnşaatı Teknikeri hakkında, Gemi İnşaatı Teknikeri ile ilgili bilgi, Gemi İnşaatı Teknikeri mesleği, Gemi İnşaatı Teknikeri nasıl olunur, Gemi İnşaatı Teknikeri olmak için, Gemi İnşaatı Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Gemi İnşaatı Teknikeri özellikleri, Gemi İnşaatı Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim