Hakkında Bilgi

Gıda Teknolojisi Teknikeri Hakkında Bilgi

Gıda Teknolojisi Teknikeri Hakkında Bilgi
Gıda Teknolojisi Teknikeri Görevleri
Hububat ürünlerinin, süt ve süt ürünlerinin, çeşitli et ürünlerinin, bitkisel yağların, meyve ve sebzelerin işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanır, planlanmış olan üretimin gerçekleştirilmesi için önlemlerin alınıp uygulanmasını sağlar, Sağlığa uygunluğunu ve kalitesini kontrol için gıdalardan ve gıda katkı maddesinden örnekler alır. Laboratuarda değişik analiz yöntemlerini kullanarak analiz yapar. Çıkan sonuçları değerlendirir, raporlar düzenleyerek ilgililere bildirir. İstatistik bilgiler elde eder, Hububat, baklagiller, kuru sebze ve meyve, kuru tütün, kakao, çay, un vb. mamullerin ilgili ambar zararlıları ile mücadele yöntemlerini bilir ve uygular, Gıdaların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrolünü yapar. Gıda hijyeni ve sanitasyonunu kontrol eder, Kalitesi bozuk ve sağlığa uygun olmayan ürünlerin piyasaya sürümüne izin verilmemesini sağlar, Üretilen gıda maddelerinin uygun olarak paketlenmesini ve paketleme işleminin düzenliliğini kontrol eder, çalıştığı birimde amiri ile sorumluluğunu taşıdığı kişiler arasında iletişimi sağlar.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Her türlü gıda maddesi, Gıda mevzuatı ile ilgili yasa, tüzük ve yönetmelikler, Laboratuar malzemeleri, Optik analiz cihazları, Duyusal analiz cihazları, Kimyasal maddeler, İşletmenin olanakları ölçüsünde gerektiğinde bilgisayar, Ambar zararlıları ile mücadele araçları ve ilaçları.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Özellikleri
Gıda Teknolojisi Teknikeri olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, Kimya ve biyoloji konularına ilgili, gözleri sağlam ve görme gücü yüksek, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitim yerleri meslek yüksek okullarının Gıda Teknolojisi programları bulunan üniversitelerde verilmektedir.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Gıda Teknolojisi programlarında ön lisans düzeyinde 4 yarıyıllık dönemlerden oluşan, 2 yıl süreli eğitim verilmektedir.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Gıda Teknolojisi” ön lisans diploması ve “Gıda Teknolojisi Teknikeri” ünvanı verilir.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Çalışma Alanları
Gıda Teknolojisi Teknikerleri, gıda sanayii ile ilgili kamu (Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığı kontrol Laboratuarı, Hıfzısıhha Enstitüsü, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri vb.) ve özel sektör kuruluşlarında (su ürünleri ile sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler,İçme,kullanma,sanayi sularının, et, süt ürünleri, şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmelerin kalite kontrol merkezlerinde, çevre koruma laboratuarları ve ilaç işletmelerinde) ara teknik eleman olarak çalışırlar. Gıda sektöründe gelişmiş teknolojilerden yararlanarak üretim yapan işletmelerin çoğalması bu alanda nitelikli eleman ihtiyacını sürekli kılacaktır.

Gıda Teknolojisi Teknikeri Meslekte İlerleme
“Gıda Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Bitki Koruma, Kimya ve Tarımsal Biyoteknoloji lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Gıda Teknolojisi Teknikeri, Gıda Teknolojisi Teknikeri hakkında, Gıda Teknolojisi Teknikeri ile ilgili bilgi, Gıda Teknolojisi Teknikeri mesleği, Gıda Teknolojisi Teknikeri nasıl olunur, Gıda Teknolojisi Teknikeri olmak için, Gıda Teknolojisi Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Gıda Teknolojisi Teknikeri özellikleri, Gıda Teknolojisi Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim