Hakkında Bilgi

Harita Teknikeri Hakkında Bilgi

Harita Teknikeri Hakkında Bilgi
Harita Teknikeri Görevleri
Arazi ölçümlerinde kullanılacak aletlerin bakım ve ayarını yapar, Haritası yapılacak araziyi çeşitli açılardan inceler, Arazinin çeşitli aletlerle ölçümünün yapılmasında harita ve krokilerin çizilmesinde harita mühendisine yardımcı olur.

Harita Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Hassas ölçme aletleri (jalon ve sehpası, teodolit ve çeşitleri, nivo ve çeşitleri, planometre), Elektronik uzaklık ölçerler ve çeşitleri, Bilgisayar, Fotogrametrik harita yapımına ilişkin değerlendirme aletleri, Harita çizimi araç ve gereçleri, Ozalit ve diğer kopya araçları.

Harita Teknikeri Özellikleri
Harita teknikeri olmak isteyenlerin; Normalin üzerinde genel yeteneğe, Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilme gücüne, dört işlemle çabuk hesaplama yapabilme gücüne, el-göz koordinasyonu ve çizim yeteneğine sahip, bedence sağlam ve güçlü kimseler olmaları gerekir.

Harita Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Harita” bölümünde verilmekte iken, bu bölüme artık öğrenci alınmaması nedeniyle, D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ”Harita” bölümü eğitiminin verildiği zamanda araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Harita Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek yüksek okullarında 2 yıldır.

Harita Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Harita Teknikerliği” ön lisans diploması ve “Harita Teknikeri” ünvanı verilir.

Harita Teknikeri Çalışma Alanları
Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köy İşleri, Enerji, Orman, Ulaştırma, Turizm Bakanlıkları ve bunlara bağlı kuruluşlarda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve özel sektöre ait inşaat şirketlerinde görev alırlar. Son zamanlarda, özellikle inşaat şirketlerinin yurt dışında almış oldukları işlerde başarılı olmaları ve iş yoğunluklarını artırmaları, bu mesleğe olan ihtiyacı açıkça göstermektedir. Bu mesleği kadınlar da seçmektedir. Okullarda harita teknikerliği bölümü öğrencilerinin yaklaşık % 20'sini bayanlar oluşturmaktadır.

Harita Teknikeri Meslekte İlerleme
“Harita” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Harita Teknikeri, Harita Teknikeri hakkında, Harita Teknikeri ile ilgili bilgi, Harita Teknikeri mesleği, Harita Teknikeri nasıl olunur, Harita Teknikeri olmak için, Harita Teknikeri olmak için hangi okulu okunmalı, Harita Teknikerinin özellikleri , Harita Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim