Hakkında Bilgi

Havacılık ve Uzay Mühendisi Hakkında Bilgi

Havacılık ve Uzay Mühendisi Hakkında Bilgi
Havacılık ve Uzay Mühendisi Görevleri
Yapımı düşünülen hava taşıtının taslağını, ön projelerini hazırlar, uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin daha ekonomik olacağına karar verir. Bu konuda gerekli modelleri hazırlayarak deneylerini yapar, Üretimin planlanmasını; girdilerin zamanında, istenilen kalite ve niteliklerde üretimini sağlar, Fabrikada ve yer istasyonlarında teknisyenlerin çalışmalarını denetler, Özürlü veya yanlış yapılmış parça veya malzemenin özrünün giderilmesi ve parçanın gerekiyorsa dışlanarak yeniden yapılması için çalışır, Yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar, bunlara bizzat katılarak yapılan hava taşıtının gerçekte işleyişini gözler, Araç kullanan kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği görevlerini de yürütür.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Teknik malzemeler, Ölçüm aletleri, Bilgisayar, Teknik çizimler için gerekli cetveller, Hesap makinesi, Anahtar takımları, Test alet ve cihazları.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Özellikleri
Havacılık-uzay/uçak mühendisi olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Matematik-fizik konularına ilgi duyan ve bu alanda başarılı, yaratıcı, tasarım gücü yüksek, İnsanlarla iyi ilişki kurabilen, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi
kimseler olmaları gerekir.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Okulu
Havacılık-uzay/uçak mühendisliği eğitimi ülkemizde iki yerde verilmektedir. Bunlar: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ - Ankara),Üniversitelerin Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Üniversitelerin Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Mühendisliği bölümüdür.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıldır. Hazırlık sınıfı ile bu süre 5 yıla çıkmaktadır.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara mezun olduğu bölüme göre “Havacılık ve Uzay Mühendisliği”, “Uçak Mühendisliği” lisans diploması ve mezun olduğu alana göre unvan verilir.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Çalışma Alanları
Havacılık-uzay/uçak mühendisi; Türk Hava Yollarında, T.C Silahlı Kuvvetlerinde (Kara ve Hava Kuvvetleri Ana Bakım Üslerinde), Türk Uçak Sanayi A.Ş., Makine Kimya Endüstrisi Kurumunda, TAI'de (Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayi), Özel hava yollarında çalışabilirler. Havacılık ve uzay endüstrisinde çalışan kimselerin büyük bir kısmı bilim adamlarından, mühendislerden ve üst düzeyde teknik elemanlardan oluşmaktadır. Ülkemizde uçak sanayii, lisans anlaşmalarıyla montajdan işe başlayarak, belirlenen program paralelinde, araştırma-geliştirmeye de yer vererek imalatta milli katkının artışını öngören bir hedef doğrultusunda gelişmektedir. Gelişen bu hedef doğrultusunda havacılık/uçak mühendislerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bugün kısıtlı olan iş ve çalışma alanlarının her geçen gün teknolojinin gelişimine bağlı olarak artması beklenmektedir. Çalışma alanları ülke şartlarına paralel olarak genişlemektedir.

Havacılık ve Uzay Mühendisi Meslekte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapılabilir ayrıca üniversitelerde, araştırma görevlisi, yrd. doçent, doçent ve profesör olarak görev yapabilirler. Yöneticilik özelliklerine göre her kademede sorumlu amir olabilirler. Yurtdışında konuyla ilgili bir üniversitede yüksek lisans ve doktora yaparak bilgi ve tecrübelerini arttırıp, üst düzey sorumlulukta bir görev alabilirler.

Havacılık ve Uzay Mühendisi, Havacılık ve Uzay Mühendisi hakkında, Havacılık ve Uzay Mühendisi ile ilgili bilgi, Havacılık ve Uzay Mühendisi mesleği, Havacılık ve Uzay Mühendisi nasıl olunur, Havacılık ve Uzay Mühendisi olmak için, Havacılık ve Uzay Mühendisi olmak için hangi okulu okunmalı, Havacılık ve Uzay Mühendisi özellikleri , Havacılık ve Uzay Mühendisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim