Hakkında Bilgi

Heykeltraş Hakkında Bilgi

Heykeltraş Hakkında Bilgi
Heykeltraş Görevleri
Yapacağı eseri zihninde tasarlar, kullanılacak malzemeyi seçer, Eserin, alçı, balmumu veya çamurla taslağını (eskizini) hazırlar, Taslağın ölçümlerini gerçek malzeme üzerine nokta veya çizgi halinde işaretler, kullanılan malzemenin türüne göre uygun alet ve gereçleri kullanarak istenilen formu kabaca oluşturur, Taş ve beton dışındaki maddelerle çalışıyorsa ekleme, kalıp alma, kaynatma gibi yöntemlerle malzemeye şekil verir, Elmas veya çelik uçlu kalemlerle oluşturulan formun ince oyuntularını şekillendirir, Eserin yüzeyini parlatır.

Heykeltraş Kullanılan Malzemeler
Çeşitli ağırlık ve büyüklükte çekiçler, Elmas ve çelik uçlu kalemler, Murç, tarak, pergel, ölçüm aletleri, Ağrandizör (büyültme aleti), çeşitli elektrikli aletler, İskarpela, Tahta tokmaklar, Taş, beton, alçı, ağaç, bakır, çamur, polyester, bronz, döküm vb. malzemeler

Heykeltraş Özellikleri
Heykeltraş olmak isteyenlerin; Üst düzeyde tasarım ve çizim yeteneğine sahip, şekiller arasındaki ilişkileri, cisimlerin uzaydaki (mekandaki) durumlarını görebilen, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Güzel sanatlara ilgili, yaratıcı, kimseler olmaları gerekir.

Heykeltraş Okulu
Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan ve “Heykel” alanında eğitim veren “Güzel Sanatlar Fakülteleri”, “Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri”nin ve Plastik Sanatlar Fakültelerinin bulunduğu üniversiteler.

Heykeltraş Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim 4 yıl süreli olup, heykel bölümünde heykel ile ilgili bütün konulara yönelik bilgiyle donatılmış ülkemizin kültürel gelişmesine katkıda bulunacak yaratıcı heykeltıraş ve tasarımcılar yetiştirmek amaçlanmıştır.

Heykeltraş Diploma
Meslek eğitimini tamamladıktan sonra “Heykel Bölümü” Lisans Diploması ve "Heykeltraş" unvanını alırlar.

Heykeltraş Çalışma Alanları
Heykeltraşlar genellikle bağımsız çalışırlar. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğüne bağlı kurumlarda, özel galerilerde sanat danışmanı olarak görev alabilirler. Üniversitelerde öğretim elemanı olarak görev yapabilirler. Heykeltraşlık düzenli gelir getiren bir meslek değildir. Bazı kimseler bu sanatı bir yan uğraş olarak sürdürdüklerinden ancak çok üstün yetenekli ve girişimci olanlar bu alanda kariyer edinebilirler.

Heykeltraş Meslekte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Kendini belli bir alanda yetiştirerek uzmanlaşabilir. Çeşitli kuruluşlara sanat danışmanlığı yapabilir.

Heykeltraş, Heykeltraş hakkında, Heykeltraş ile ilgili bilgi, Heykeltraş mesleği, Heykeltraş nasıl olunur, Heykeltraş olmak için, Heykeltraş olmak için hangi okulu okunmalı, Heykeltraş özellikleri , Heykeltraş ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim