Hakkında Bilgi

Hidroterapi Teknikeri Hakkında Bilgi

Hidroterapi Teknikeri Hakkında Bilgi
Hidroterapi Teknikeri Görevleri
Doktorun düzenlediği hidroterapi reçete formunda hidroterapi istemi yapılan ve tedavi süresi belirlenen hastalar hakkında belirttiği bilgiler doğrultusunda, hastaya tedavi programını uygular. Hastanın su içinde tedavi amaçlı egzersiz aktivitelerini düzenler, su içerisinde egzersiz yapması için yönlendirici ve yardımcı olur. Kelebek Banyo (tank içinde su masajı ve egzersiz), Girdap Banyosu (girdap oluşturularak yapılan banyo) ve kontrast banyolar ( ardışık soğuk-sıcak su ) gibi hidroterapi uygulamalarının yapılmasını sağlar. Hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar, arkasından egzersiz programı uygulayarak hastanın hareketlerini arttırmaya çalışır. Tedavi esnasında hastanın genel durumunu izler, durumunda değişiklik olursa hastayı havuz dışına çıkartıp fizyoterapistini ve doktorunu arar. Gerekli hallerde doktor gelene kadar ilk yardım uygulamasını başlatır.

Hidroterapi Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Havlu, Havuz termometresi, Kelebek banyo (Su içi basınçlı masaj ve egzersiz tankı), Girdap banyosu, Kontrast banyolar (ardışık soğuk-sıcak su uygulamaları), Parafin, Can yeleği, Su yastıkları.

Hidroterapi Teknikeri Özellikleri
Hidroterapi Teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı olmaları, bedenen güçlü ve dayanıklı, el-parmak becerileri ve hisleri gelişmiş, görme, işitme kaybı ve ortopedik özrü olmayan, başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Hidroterapi Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Hidroterapi” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Fizyoterapi” olarak değişmesi nedeniyle, “Hidroterapi” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ”Hidroterapi” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Hidroterapi Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıl olup ayrıca 1 yılda İngilizce hazırlık programı vardır.

Hidroterapi Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ön lisans diploması ve ''Hidroterapi Teknikeri " unvanı verilir.

Hidroterapi Teknikeri Çalışma Alanları
Hidroterapi Teknikerleri, Başkent Üniversitesi Hastanesi, GATA, Acıbadem Hastanesi ve havuza sahip diğer devlet hastaneleri ve özel hastanelerde, kaplıcalarda, özel otellerde ve huzurevlerinde çalışabilirler. Ülkemizde kaplıcalardan, termal tesislerden yararlanmak yaygın olmakla birlikte bu tedavi yönteminin doktor kontrolünde hidroterapi teknikerleri tarafından planlı bir şekilde uygulanması pek yaygın olarak görülmemektedir. Bu uygulamaların artmasıyla birlikte meslekte çalışacak kişilere olan ihtiyaç da artacaktır.

Hidroterapi Teknikeri Meslekte İlerleme
Hidroterapi teknikerliği programını bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde; Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

Hidroterapi Teknikeri, Hidroterapi Teknikeri hakkında, Hidroterapi Teknikeri ile ilgili bilgi, Hidroterapi Teknikeri mesleği, Hidroterapi Teknikeri nasıl olunur, Hidroterapi Teknikeri olmak için, Hidroterapi Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Hidroterapi Teknikeri özellikleri, Hidroterapi Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim