Hakkında Bilgi

Hukuk Sekreteri Hakkında Bilgi

Hukuk Sekreteri Hakkında Bilgi
Hukuk Sekreteri Görevleri
Bu mesleği yürüten kişilerin yaptıkları işler, görev yaptıkları işyerlerine göre farklılıklar gösterir. Genel olarak; Telefon, faks, elektronik posta gibi araçlarla iletişimi sağlar, randevuları düzenler, İşyerine gelen iş sahiplerini (müvekkilleri) ve ziyaretçileri kabul eder ve görüşmek istenilen kişi ile (avukat, savcı, hukuk müşaviri gibi) görüşmesini sağlar, Avukatlık bürosunda çalışıyorsa (davacı kişi avukatına vekâletname verdikten sonra) konu üzerinde avukatın hazırladığı yazıyı (dilekçeyi) usulüne uygun olarak daktilo eder ve adliyeye götürür, Adliyeden davalar ile ilgili gelen her tür yazıyı ilgili dosyaya takar, Duruşma günlerini izleme defterine kaydeder, İstem üzerine tapu veya diğer kütük belgelerini çıkartır, Makbuzları hazırlar ve imzalattırır, gerektiğinde bir başka şehre gidip-gelir, Baronun kendisine verdiği kart (bir çeşit yetki belgesi) ile adliyeden veya icra dairesinden dava ile ilgili evrak kopyasını alır, Çalıştığı yerin iyi görünümde olması için gerekli düzenlemeyi yapar.

Hukuk Sekreteri Kullanılan Malzemeler
Defter, kâğıt, kalem, dosya, klasör vb. kırtasiye malzemeleri ile makbuz gibi bazı basılı kâğıtlar, Telefon, faks, daktilo, bilgisayar vb. büro araçları ve malzemeleri.

Hukuk Sekreteri Özellikleri
Hukuk Sekreteri olmak isteyenlerin; Bellekleri güçlü, ayrıntıya dikkat edebilen, Biteviye iş yapmaktan sıkılmayan, sabırlı, sorumluluk sahibi, sır saklayabilen, düzgün ve akıcı bir dille konuşabilen kimseler olmaları gerekir.

Hukuk Sekreteri Çalışma Alanları
Adliye teşkilatında, avukatlık bürosunda, baroda, hukuk müşavirliği veya özel işletmelerin hukuk servisi ya da icra takip servislerinde çalışırlar. Günümüzde özellikle hukuk bürolarında sekreter olarak çalışan kişiler yaygın olarak lise veya dengi okul mezunu olup, işe girmek için daktilo bilgisi dışında önemli bir şart aranmamaktadır. Ayrıca hukuk öğrenimi yapan öğrenciler de beceri eğitimini bu tür hukuk bürolarında yaptıklarından, staj sırasında genel büro işleri kapsamına giren görevleri de zaten yerine getirmektedirler. Ancak mesleki eğitim veren lise dengi meslek liselerinin yaygınlaşması durumunda daha iyi tanınması bu mesleğe olan talebi artırabilecektir.

Hukuk Sekreteri Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” alanının "Hukuk Sekreterliği" dalında verilmektedir.

Hukuk Sekreteri Okulu Kaç Yıllıktır
Öğrenciler haftada iki gün okulda teorik eğitim, üç gün işyerinde beceri eğitimi görmekte ve öğrenci iken iş hayatı ile tanışmaktadırlar.

Hukuk Sekreteri Meslekte İlerleme
Hukuk bürolarında veya avukatlık bürolarında çalışanlar bürolarına ait teknolojik yenilikleri kurs vb. yollarla takip ederek kendilerini geliştirebilirler, “Yönetici Sekreter” olabilirler. Meslek liselerinin Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanının “Hukuk Sekreterliği” dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Büro Yönetimi ve Sekreterlik (Açıköğretim), Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Diş Teknik Sekreterliği, Hastane Yönetimi Organizasyon, Odyometri, Optisyenlik, Orta Kademe Yöneticilik, İnsan Kaynakları, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim), Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girmesi ve üniversitelerin Büro Yönetimi Öğretmenliği, İnsan Kaynakları Yönetimi (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu), Sağlık Yönetimi (Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Hukuk Sekreteri, Hukuk Sekreteri hakkında, Hukuk Sekreteri ile ilgili bilgi, Hukuk Sekreteri mesleği, Hukuk Sekreteri nasıl olunur, Hukuk Sekreteri olmak için, Hukuk Sekreteri olmak için hangi okulu okumalı, Hukuk Sekreteri özellikleri, Hukuk Sekreteri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim