Hakkında Bilgi

İnşaat Teknisyeni Hakkında Bilgi

İnşaat Teknisyeni Hakkında Bilgi
İnşaat Teknisyeni Görevleri
İnşaat projesinin idari, özel ve teknik şartnamelerini inceler, Kontrol mühendisinden kullanılacak malzemenin cins ve niteliklerini öğrenir, bu malzemelerin cins ve niteliklerinin şartname ve projeye uygunluğunu inceler, yapılan çalışmaları sürekli izleyerek şartname hükümlerine aykırı uygulamalara müdahale eder, uyarıda bulunur, gerekiyorsa çalışmayı durdurarak mühendise haber verir, İnşaatta yapılan günlük çalışmaları sürveyan defterine yazar, İnşaatla ilgili diğer konularda inşaat mühendisleri ve mimarın vereceği görevi yapar.

İnşaat Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Şartname ve projeler, Bilgisayar, Testere, Keser, Rende, Mala, İskarpela, Şakül, Mastar, Terazi (su terazisi), Metre, mira, niva, Sürveyan defteri, ataşman ve röleve defteri, hesap makinesi gibi araç-gereç ve malzemeleri kullanır.

İnşaat Teknisyeni Özellikleri
İnşaat Teknisyeni olmak isteyenlerin; Matematik ve geometri konularına ilgili ve başarılı, Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneklerine sahip, başkaları ile iyi ilişki kurabilen, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bedence güçlü ve dayanıklı, sorumluluk sahibi ve dikkatli Kimseler olmaları gerekir.

İnşaat Teknisyeni Çalışma Alanları
İnşaat Teknisyenleri kamu sektöründe TC. Devlet Demir Yolları, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, belediyeler vb. işyerleri ile özel inşaat şirketlerinde iş bulabilirler. Bu alanda iyi eğitim gören meslek sahiplerinin özellikle özel sektörde çalışma alanları geniştir. Kamu kurumlarında teknik eleman olarak ve teknisyen unvanı ile çalışmak isteyenlerin iş bulma şansı azdır. Türk inşaat firmalarının yurtdışında iş almaları bu meslek sahiplerinin yurtdışında çalışma olanaklarını artırmıştır.

İnşaat Teknisyeni Okulu
Meslek liselerinde inşaat bölümü olarak verilen eğitim yapılan değişiklikle İnşaat Teknolojisi alanı olarak değiştirilmiş olup bu alanın altında Harita ve Kadastro, Mimari Yapı Teknik Ressamlığı, Statik Yapı Teknik Ressamlığı, Ahşap Doğrama Kaplama, PVC Doğrama ve Montaj, Betonarme Demir, Kalıp ve Çatıcılık, Yapı Yüzey Kaplama, Yapı Dekorasyon, Yapı Yalıtımı, Duvarcılık, Restorasyon, İç Mekân Teknik Ressamlığı, Yapı Laboratuarı, Çelik Yapı Teknik Ressamlığı dallarında eğitim verilmektedir.

İnşaat Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi endüstri meslek liselerinde 4 yıl, bu liselerin bünyesinde bulunan teknik liselerde 4 yıl, Anadolu teknik liselerinde ise 5 yıldır.

İnşaat Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinden mezun olanlar, doğrudan ustalık sınavına girerler ve başarılı oldukları takdirde ustalık belgesi alabilmektedirler. Meslek okulu mezunları, meslek eğitimi içerisinde yapıda yer alan betonarme demirciliği, doğrama, yalıtım vb. alanlardan birisini tercih ederek bu alanda uzmanlaşmaya gidebilmektedirler. Meslek liselerinin inşaat ve yapı bölümlerinin birinden mezun olanlar istedikleri takdirde, Bina Koruma ve Yenileme, Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi, Harita Kadastro, Hazır Beton Teknolojisi, İç Mekân Koruma ve Yenileme, İnşaat, Jeoteknik Teknikerliği, Karayolu Ulaşımı ve Trafik, Maden, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Raylı Sistemler Yol, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Sulama Teknolojisi, Tarımsal Sulama, Yapı Denetim Yardımcılığı, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halı ve Kilim, Halıcılık, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği, Uygulamalı Takı Teknolojisi, önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girmeleri ve üniversitelerin Yapı Öğretmenliği, Yapı Tasarımı Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

İnşaat Teknisyeni, İnşaat Teknisyeni hakkında, İnşaat Teknisyeni ile ilgili bilgi, İnşaat Teknisyeni mesleği, İnşaat Teknisyeni nasıl olunur, İnşaat Teknisyeni olmak için, İnşaat Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, İnşaat Teknisyeni özellikleri, İnşaat Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim