Hakkında Bilgi

İpekböceği Teknikeri Hakkında Bilgi

İpekböceği Teknikeri Hakkında Bilgi
İpekböceği Teknikeri Görevleri
Hayvansal üretim (zootekni) alanında uzmanlaşmış ziraat mühendisi tarafından hazırlanan ipekböceği barınak planını inceler, plana göre barınakların yapılması için gereken malzemeyi sağlar, çalışmaları plana uygun olarak yürütür, İpekböceği kozalarının alınması, barınakların temizlenmesi için gereken çalışmaları yapar, İpekböceği cinsinin iyileştirilmesi ve böcek hastalıkları ile savaşım için yapılan planları uygular, İpekböceğinin beslenmesi için kaliteli dut yaprağı üretilmesine çalışır, İpeğin elde edilmesi ve pazarlanması ile ilgili çalışmaları yürütür, İpekböceği üretimine danışmanlık yapar.

İpekböceği Teknikeri Kullanılan Malzemeler
İpekböceği barınaklarının bakım ve onarımı için gereken çeşitli alet ve malzemeler.

İpekböceği Teknikeri Özellikleri
İpekböceği teknikeri olmak isteyenlerin; Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatini belli bir noktada toplayabilen ve ayrıntıları algılayabilen, İpekböceği üretimine ilgi duyan, Yönergelere uygun çalışabilen, sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

İpekböceği Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi Fırat Üniversitesi (Elazığ) Keban meslek yüksekokulu İpekböcekçiliği bölümünde verilmektedir.

İpekböceği Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

İpekböceği Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “İpek Böcekçiliği” ön lisans diploması ve “İpek Böceği Teknikeri” ünvanı verilir.

İpekböceği Teknikeri Çalışma Alanları
İpekböceği teknikerleri; Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı ipekböceği üretim merkezlerinde görev alabilirler. Kendi işletmelerini kurabilirler. Doğal malzeme ile yapılmış kumaşlara ilginin artması ile yaklaşık 1500 yıllık geçmişi olan ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek üretiminin canlandırılması girişimleri de artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş ipekböceği yetiştiricilerine duyulan gereksinim de artacaktır.

İpekböceği Teknikeri Meslekte İlerleme
“İpek Böcekçiliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Zootekni lisans programına dikey geçiş yapabilirler. İpekböceği teknikerliği genellikle bağımsız olarak yapılan bir meslektir. İpekböceği üretimi ve ipeğin pazarlanması konusunda bilgili elemanlar kurdukları işletmeyi geliştirme olanağına sahip olabilirler.

İpekböceği Teknikeri, İpekböceği Teknikeri hakkında, İpekböceği Teknikeri ile ilgili bilgi, İpekböceği Teknikeri mesleği, İpekböceği Teknikeri nasıl olunur, İpekböceği Teknikeri olmak için, İpekböceği Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, İpekböceği Teknikeri özellikleri, İpekböceği Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim