Hakkında Bilgi

İplik Teknisyeni Hakkında Bilgi

İplik Teknisyeni Hakkında Bilgi
İplik Teknisyeni Görevleri
Ekip halinde çalışmalarda işi organize ederek ekibin verimli çalışmasını sağlar, Üretilecek ipliğin özelliklerine göre hesaplama ve planlamaları yapar, Makine ve cihazların temizlik, bakım ve ayarlarını yapar, Tekstil liflerinin (pamuk, yün, suni sentetik vb.) kalitesini kontrol eder, Tekstil liflerinin (pamuk, yün, suni sentetik vb.) açılıp, karıştırılmasını ve temizlenmesini sağlar, Elyafın taranıp band ve fitil formuna getirilmesini sağlar, Fitillerden iplik yapıp, bobinlenmesini sağlar, İpliklerin katlanıp bükülmesini sağlar, elde edilen ipliğin kalitesini kontrol eder, gerekli kayıtları tutar, raporları hazırlar, gerekli durumlarda çalıştığı ekibin eğitimini sağlar, meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

İplik Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Tekstil lifleri (pamuk, yün, suni sentetik vb.) Laboratuar alet, edevat ve cihazları, Harman hallaç dairesi makineleri, Tarak ve hazırlık dairesi makineleri, İplik dairesi makineleri, Makinelerin yedek parça ve aksesuarları(dişli, kayış, kova, fitil kalemi vb.), Bakım, tamir ve ayarlar için gerekli alet, edevat ve malzemeler (anahtar, tornavida, üstüpü, yağ vb.).

İplik Teknisyeni Özellikleri
İplik Teknisyeni olmak isteyenlerin; Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu konularda başarılı, ellerini ustalıkla, gözünü ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, bedence sağlam, uzun süre ayakta durabilecek kadar dayanıklı, aynı anda birçok şeye dikkat edebilen, ekip içinde çalışabilen, düzenli, sabırlı ve titiz, kendini yenileyebilen kimseler olmaları gerekir.

İplik Teknisyeni Çalışma Alanları
İplik Teknisyenleri, tekstil sanayiine bağlı iplik fabrikalarında, tekstil işletmelerinin fiziksel ve kimyasal muayene laboratuarlarında teknik eleman olarak çalışırlar. Ayrıca kendi işyerlerini açabilirler. Bu meslekte iş bulma olanakları Adana, Bursa, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Uşak, İzmir illerinde oldukça fazladır. Özelleştirmeye bağlı olarak kamu kurumlarında iş bulma olanağı kalmamıştır. Özel sektörde her meslekte olduğu gibi nitelikli meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. İplikçiler insanların gerekli ihtiyaçlarından olan giyinme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla iplik üretmektedirler. Tekstil üretim sektörünün temel mesleklerindendir. Durum böyle olunca gelecekte varlığını sürdürecek olan bir meslektir. Bu meslekte iş bulamayan kişiler benzer meslekler olan dokuma, trikotaj ve kalite kontrol işlerinde çalışabilirler.

İplik Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinin Tekstil Teknolojisi alanı İplik dalında verilmektedir. Ayrıca üniversitelerin veya özel kuruluşların açtığı kurslarda bu mesleğin eğitimi verilmektedir. Yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

İplik Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

İplik Teknisyeni Meslekte İlerleme
İplik Teknisyenlerine uzmanlaşma yolu açıktır. İşletmelerde usta, ustabaşı, bölüm şefi, müdür yardımcısı olabilirler. Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılma hakkına sahiptirler. Meslek liselerinin Tekstil Teknolojisi alanı İplik dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Halı ve Kilim, Halıcılık, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girmeleri ve üniversitelerin Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

İplik Teknisyeni, İplik Teknisyeni hakkında, İplik Teknisyeniile ilgili bilgi, İplik Teknisyenimesleği, İplik Teknisyeninasıl olunur, İplik Teknisyeniolmak için, İplik Teknisyeniolmak için hangi okulu okumalı, İplik Teknisyeniözellikleri, İplik Teknisyenine yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim