Hakkında Bilgi

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Hakkında Bilgi

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Hakkında Bilgi
Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Görevleri
Malzeme sipariş listesi hazırlar, Maliyet hesabı çıkarır, Bina içi doğalgaz tesisatı yapar, Kat kaloriferi tesisatı yapar, Merkezi ısıtma tesisatı yapar, Döşenmiş gaz borularının test işlemleri ile devreye alınmasında, ön hazırlık çalışmalarını yapar, Tesisatlarda basınç testlerine ilaveten işletme basınçlarında sızdırmazlık testleri yapar, Çelik ve plastik borularda vidalı ve kaynaklı montaj yapar, iş mahalinde ölçü alır ve bina rölevesini çıkarır, Katodik koruma ve topraklanmayı ölçer, Binanın yalıtım durumunu analiz eder, yalıtımı eksik ve yetersiz binalar için TS 825 yalıtım şartnamesine uygun bina yalıtım uygulamasını önerir, Doğalgaz sayaçlarının montajını yapar. Kontrolsüz gaz çıkışlarına ve yangınlara karşı arızanın onarımını yapar ve rapor eder, Gaz tesisatlarında oluşacak arızaların bakım ve onarımı ile ilgilenir, Yukarıda tanımlanan işlemlerin yapılması için, pratik hesaplamalar, bilgisayar destekli çizim, yerinde bütün uygulamaları ve her türlü servis hizmetlerini yapar.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Elektrik kaynak makinesi, matkap tezgahı, hidrolik demir testere tezgahı, sütunlu zımpara taşı tezgahı, bakır boru işleme takımı, lehim takımı, çelik boru bükme makinesi, elbreyzi, kenet makinesi, rulo makinesi, demir, plastik ve bakır borular, elektrik elbreyzi, oksijen-asetilen takımı, gaz kaçak detektörü, gaz basınç regülatörü, gaz sayaçları, sızdırmazlık malzemeleri(macun, keten, özel dolgu malzemeleri), ayaklı mengene, tezgah boru mengenesi, tesviyeci mengenesi, eğeler, keskiler, gönyeler, su terazisi, boru anahtarları, AC ve DC kaynak makineleri, uygun maske, eldiven önlük, şarjlı matkap ve takımı, elektrikli boru kesme ve kaynak ağzı açma makinesi, karot, spiral taşlama makinesi, boru makası, füzyon kaynak makinesi, gaz emniyet valflari, yangın tüpü, yumuşak ağızlı boru anahtarı, kurbağacık, düz ve yıldız anahtarı takımı, kelepçe ve dübel takımı şeritli metre ve metrik kumpas, portatif hafif konstrüksiyondan yapılmış merdiven avometre, baca gazı analiz cihazı.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Özellikleri
Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisatı Teknisyeni olmak isteyenlerin normal düzeyde sayısal yeteneğe sahip, İletişim yeteneği gelişmiş, Fen Bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, ellerini ustalıkla kullanabilme yeteneğine sahip, girişimci, sabırlı, ekip çalışmasına yatkın, dikkatli ve sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına yatkın, bedenen güçlü ve sağlıklı kimseler olması gerekmektedir.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, teknik liseler ve Anadolu teknik liselerinin “Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme” alanı “Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisatı” dalında verilmektedir. Ayrıca mesleğin eğitim Meslek Yüksek Okullarının “Gaz ve Gaz Teknolojileri” bölümünde de verilmektedir.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin ortaöğretimdeki süresi 4 yıldır.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Diploma
Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisatı Teknisyeni” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Çalışma Alanları
Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisatı Teknisyeni, doğalgaz sektöründe üretim yapan fabrikaların teknik servislerinde çalışabilecekleri gibi bu sektörde hizmet veren özel firmaların doğalgaz tesisatı döşeme ve servis bölümlerinde, doğalgaz taahhüt firmalarında, yakıcı cihazların servislerinde, fabrikaların kazan dairelerinde, sıhhi tesisat taahhüt firmalarında, ısıtma tesisatı taahhüt firmalarında, yetkili iklimlendirme servislerinde, soğutma servislerinde, soğutma tesisatı taahhüt firmalarında, iklimlendirme firmaları imalathanelerinde, çalışabilirler. Ayrıca kendi iş yerlerini açma imkanına da sahiptirler. Çalışma alanı yeni ve genişleyen bir meslektir. Doğalgaz kullanımının büyük şehirlerin tüm semtlerinde ve diğer illere yaygınlaştırılması mesleğin çalışma alanını genişletmektedir. Toplu ısınmadan bireysel ısınmaya geçiş kat kaloriferinin yaygınlaştırılması bu alanda eleman ihtiyacını daha da artıracaktır.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek Liselerinin “Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme” alanından mezun olanlar; Gaz ve Tesisatı Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Orta öğretim başarı puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleşebilirler. Ayrıca bu alandan mezun olanlar Yüksek öğretime geçiş sınavına girip başarılı oldukları taktirde lisans düzeyinde eğitimlerine devam etmektedirler. Ön lisans programlarını bitirenler Dikey Geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde kontenjan dahilinde lisans seviyesinde eğitimlerine devam edebilirler. Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre kalite kontrol şefi, atölye şefi, bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler. Kendi adlarına iş yeri açabilmektedirler.

Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni hakkında, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni ile ilgili bilgi, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni mesleği, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni nasıl olunur, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni olmak için, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni özellikleri, Isıtma ve Doğalgaz iç Tesisatı Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim