Hakkında Bilgi

Jeoteknik Teknikeri Hakkında Bilgi

Jeoteknik Teknikeri Hakkında Bilgi
Jeoteknik Teknikeri Görevleri
İnşaat mühendisinin, jeoloji mühendisinin gözetimi altında veya iş sahibi kişi, kurum, kuruluşların istekleri doğrultusunda incelenmesi istenen araziyle ilgili arazi ve laboratuar çalışmaları yapar, Arazinin yapısına göre ve talimatlar doğrultusunda gerekli sıklık ve derinlikten numuneler alır, Alınan numuneleri analiz eder, Arazi ve laboratuar deneylerinin analiz sonuçlarını raporlaştırır ve ilgili birimlere sunar, Mühendisle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

Jeoteknik Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Sondaj makinesi, Numune alma kapları, Sıvı veya katı numune örnekleri, Jeneratör, kompresör, matkap ve çeşitli el aletleri, Topoğrafik harita ve topoğrafik ölçüm aletleri, Laboratuar araç, gereçleri, Bilgisayar.

Jeoteknik Teknikeri Özellikleri
Jeoteknik teknikeri olmak isteyenlerin; Matematik jeoloji ve kimya alanlarına ilgili ve başarılı, Açık havada (soğuk, sıcak, rutubetli vb.) çalışmaktan hoşlanan, Laboratuar ortamında çalışabilen kimseler olmaları gerekir.

Jeoteknik Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının ”Jeoteknik” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Geoteknik” olarak değişmesi nedeniyle, ”Jeoteknik” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ”Jeoteknik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Jeoteknik Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

Jeoteknik Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Jeoteknik Ön Lisans Diploması” ve “Jeoteknik Teknikeri” unvanı verilir.

Jeoteknik Teknikeri Çalışma Alanları
Çeşitli mühendislik çalışmalarında malzeme ve ortam özelliklerinin iyice anlaşılmasının ve verilerin sayısal olarak belirlenmesinin önemi büyüktür. Bu güne kadar inşaat ve jeoloji mühendislerinin gözetiminde usta çırak ilişkisiyle yetişen vasıfsız elemanlar tarafından yapılan bu çalışmaların bundan sonra jeoteknik teknikerleri tarafından gerçekleştirmesi hedeflenmektedir. Meslek elemanlarının, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Karayolları, İller Bankası gibi resmi kuruluşların yanında zemin ve kaya mekaniği konusunda uzmanlaşan özel kuruluşlarda çalışma olanağı vardır. Ülkemizin yaşamış olduğu büyük depremler sonrasında Bayındırlık Bakanlığı tarafından getirilen zemin etüdü zorunluluğu nedeniyle, bu konuda faaliyet gösteren çok sayıda özel firma ve laboratuarların kurulmaya başlanması istihdam olanaklarını arttıracaktır.

Jeoteknik Teknikeri Meslekte İlerleme
“Jeoteknik Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler. Meslekte ilerleme mesleki açıdan olmasa da idari açıdan olabilir. Kişi çalıştığı işyerinde ustabaşı, laboratuar şefi olabilir.

Jeoteknik Teknikeri, Jeoteknik Teknikeri hakkında, Jeoteknik Teknikeri ile ilgili bilgi, Jeoteknik Teknikeri mesleği, Jeoteknik Teknikeri nasıl olunur, Jeoteknik Teknikeri olmak için, Jeoteknik Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Jeoteknik Teknikeri özellikleri, Jeoteknik Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim