Hakkında Bilgi

Kalıp Teknisyeni Hakkında Bilgi

Kalıp Teknisyeni Hakkında Bilgi
Kalıp Teknisyeni Görevleri
Belirlenen modele ve ölçüye uygun kalıbı hazırlar, kalıpların serileştirme işlerini yapar, kalıpları şablonlar, kalıp ve modele göre malzeme tespiti yapar, Pastal resmi hazırlar.

Kalıp Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Mukavva, çeşitli kalınlıklarda kalemler, Dosya, parşömen ve mulâj kâğıdı, uzun cetvel, Dik açı cetvel, Eğri, te cetveli, gönye, riga takımı ( kambur, kol, düz), Kumaşlar, Dikim makineleri, spesiyal dikim makinesi, Tela, iplik, ütü ve malzemeleri. Makas ve diğer kesim aletleri, Bilgisayar.

Kalıp Teknisyeni Özellikleri
Kalıp Teknisyeni (Tekstil Konfeksiyon) olmak isteyenlerin; Şekil uzay ilişkilerini görebilen, estetik görüşe sahip, renkleri ve şekilleri ince ayrıntıları ile algılayabilen, göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, dikkatli, titiz, insanlarla iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

Kalıp Teknisyeni Çalışma Alanları
Dünyada oluşacak serbest rekabet ortamında tekstil konfeksiyon alanının rekabetçi olması için teknoloji düzeyinin ve eğitimli işgücü sayısının artması gerekmektedir. Tekstil konfeksiyon alanı diğer alanlara göre daha az sermaye gerektiren ve işgücü yoğun bir alan olup emek yoğun karakteri nedeniyle onbirlerce işyerinde yüz binlerce kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır. Bu alanın alt dallarından olan kalıp teknisyeni olarak çalışmak isteyenlerin de iş bulma olanakları oldukça fazladır. Kalıp Teknisyenleri kamu ve özel sektöre ait hazır giyim işletmelerinde (deri hazır giyimde dâhil) çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanları kendi işyerini açabilirler.

Kalıp Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi anadolu kız meslek /anadolu meslek, anadolu teknik liseleri, kız meslek liseleri ve çok programlı liselerin “Tekstil Konfeksiyon” alanı “Kalıp” dalında verilmekte iken yeni uygulamaya göre bu isimde alan ve dal bulunmamakta, bu bölümle ilgili eğitim giyim üretim teknolojisi alanı altındaki dallarda ders olarak verilmektedir. Bu dosyadaki eğitimle ilgili bilgiler bu değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

Kalıp Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Anadolu kız meslek liseleri/ anadolu meslek liseleri /kız meslek liseleri ile çok programlı liselerde eğitim süresi 4 yıldır.

Kalıp Teknisyeni Meslekte İlerleme
Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları takdirde Ustalık belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar. Erkek giysi tasarım teknisyeninin yükselmesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır. Meslek liselerinin Tekstil Konfeksiyon alanı Kalıp dalından mezun olanlar, Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca meslek lisesi mezunları ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puanı almaları ve Giyim Öğretmenliği, Giyim Endüstri Öğretmenliği, Hazır Giyim Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Moda Tasarımı Öğretmenliği, Moda Tasarımı (Endüstriyel Sanatlar Y.O) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Kalıp Teknisyenii, Kalıp Teknisyenii hakkında, Kalıp Teknisyenii ile ilgili bilgi, Kalıp Teknisyenii mesleği, Kalıp Teknisyenii nasıl olunur, Kalıp Teknisyenii olmak için, Kalıp Teknisyenii olmak için hangi okulu okumalı, Kalıp Teknisyenii özellikleri, Kalıp Teknisyenii ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim