Hakkında Bilgi

Kameraman Hakkında Bilgi

Kameraman Hakkında Bilgi
Kameraman Görevleri
Çekim öncesi yönetmen veya yapımcıyla ön çalışma gerçekleştirir, kullanılan malzemeleri çekime hazırlar; uygun objektifi seçer; netlik ayarlarını yapar, Çekim sırasında, ses ve ışık koordinasyonunu sağlar, Film ve canlandırma kamerasını kullanır, Yönetmen, yapımcı veya muhabirin direktifleri doğrultusunda film veya video çekimlerini yerinde, zamanında ve kaliteli bir biçimde gerçekleştirir, Çekim bittikten sonra stüdyoda, monitörler (küçük ekranlı televizyon) yardımıyla kayıtları kontrol eder, gerektiğinde ve çekim yanlışlıklarında yönetmeni bilgilendirerek, kaydın yenilenmesini sağlar, Çekim sonrası kameranın gerekli temizlik ve bakım işlerini yapar, arızaları ilgili yerlere bildirir.

Kameraman Kullanılan Malzemeler
Çeşitli tipte kameralar, Film, filtre ve çekim kartları, Objektif temizleyici, alkol, samur fırça, Monitörler, Kamera altlıkları, batarya, objektifler.

Kameraman Özellikleri
Genellikle ayakta çalışır, çekimler sırasında zaman zaman yürüme, dönme, eğilme, çömelme, diz çökme, taşıma, uzanma gibi fiziki faaliyetlerde bulunur. Çekimlerin kontrolü aşamasında oturarak çalışabilir. Çalışırken her iki el ve parmaklar kullanılır. Dilin fiziksel işlevi (konuşma) yanında, görme ve işitme duyu organlarının işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda olmaları gerekmektedir. Kameramanlık, genel akademik yeteneğin yanı sıra, el ve parmakları ustalıkla; gözü ve eli eşgüdümlü kullanabilme; renkleri ayırdedebilme; olaylar ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilme, estetik bir görüşe sahip olma, gibi beceri ve yetenekleri gerektirmektedir. Bu mesleğe atılmak isteyen kimseler yaratıcı, girişken ve işbirliğine açık kişilik yapısına sahip olmalıdır.

Kameraman Okulu
Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının “Kameraman” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” olarak değişmesi nedeniyle, ” Kameraman” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır.

Kameraman Diploma
Meslek Yüksekokullarının “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık”, ön lisans programını başarı ile bitirenlere ön lisans diploması ve “Tekniker” unvanı verilir.

Kameraman Çalışma Alanları
Kameramanların iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Kameramanlar, televizyon programı yapım ve basın-yayın sektöründe; kamu ve özel TV kanallarında, film stüdyolarında, video kuruluşlarında, reklamcılık sektöründe çalışabilirler. Bayanların kameraman olarak çalışma oranları oldukça düşüktür. Bu sektörde daha çok montajcı olarak yer almakta veya eğitimlerine devam ederek, görüntü ses yönetmenliği, stüdyo şefliği gibi alanlara yönelmektedirler. Meslekte, özellikle yayıncılık ve sinema sektöründeki gelişmeler ile mesleki eğitim yerlerinin sınırlı olması göz önüne alındığında, işsiz kalma riski bulunmamaktadır. Kameraman olarak çalışmalarına, herhangi bir nedenden ötürü devam edemeyenler; montaj ve ışık düzenleme alanlarına yönelebilirler. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu olan bir kişi Türkiye’de yaygın olarak çalışma imkanına sahip olduğu gibi televizyon ve sanal yayıncılık alanlarında da iş imkanları bulabilmektedir.

Kameraman Meslekte İlerleme
İletişim fakülteleri bünyesinde, istek olması halinde yeni geliştirilen kameralar ve bu alandaki yenilikler üzerine mesleğe uyum kursları açılabilmektedir. Kameramanlar, televizyon, video veya sinema filmlerinin birinde çekimlerini yoğunlaştırabilir, belirli tip kamera kullanımında uzmanlaşabilirler. “Fotografçılık ve Kameramanlık”, ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde, Basın ve Yayın, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarımı, Fotoğraf, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, Grafik, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, İletişim, İletişim Bilimleri, İletişim Tasarımı, İletişim Sanatları, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Kameraman, ,Kameraman hakkında, Kameramanile ilgili bilgi, Kameraman mesleği, Kameraman nasıl olunur, Kameraman olmak için, Kameraman olmak için hangi okulu okumalı, Kameraman özellikleri, Kameraman ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim