Hakkında Bilgi

Kaporta Tamircisi Hakkında Bilgi

Kaporta Tamircisi Hakkında Bilgi
Kaporta Tamircisi Görevleri
Otomobillerin çürümüş, eğilmiş, ezilmiş çelik saclarının düzeltilmesi için, gerekli sac işleme, kesme, presleme, kıvırma, ısıtma ve kaynak işlerini yapar, boyalı yüzeylerdeki küçük hataları, boyaya hasar vermeden düzeltir, araçlarda, kapı ve kapak başlıklarının ek yerlerini, kenarlarını ve diğer kısımlarını çeşitli yöntemlerle tamir eder ya da değiştirir, kapı ve kapak ayarlarını yapar, Tamir edilen ya da değiştirilen yerleri zımparalar, formunu büyük ölçüde yitirmiş, sacdan yapılmış ürün veya araçları kusursuz ve yüzey düzgünlüğü sağlanmış olarak orijinal şekline sokar, boyaya hazır duruma getirir, Oto yan sanayiinde, kaporta aksamı üreten işletmeler ve otomotiv sanayiinin kaporta bölümlerinde yeni kaporta parçalarının imalat işlerini yapar, çürüyen kaporta parçalarını onarır veya değiştirir.

Kaporta Tamircisi Kullanılan Malzemeler
Anahtar takımları, Cetvel, pergel, nokta gibi markalama takımları, Keski, el testeresi, sac makası, büyük kollu makas gibi kesici takımlar, Tornavida, pense, kargaburnu, çekiç, lastik tokmak, el takımları, Çelik metre, çelik cetvel, kumpas gibi ölçü aletleri, Oksijen, ark ve nokta kaynağı makineleri, Çekiçler, kriko, çamurluk kancası, lehimcilik takımları gibi doğrultma takımları, daha önceden hazırlanmış belli bir kısma ait kaporta parçaları, çeşitli presler ve kalıplar, gazaltı kaynak makinesi, Punta kaynak makinesi, Plazma kesme makinesi, Mekanik şasi, karoser doğrultma tezgâhları.

Kaporta Tamircisi Özellikleri
Kaldırma, vurma, çevirme gibi işlemleri yapabilecek düzeyde sağlam bir beden yapısına, Kaynak yapılan kaportanın düzgünlüğünü anlamak için parmak duyarlılığına sahip, ellerini ustalıkla kullanabilen, Gürültülü ortamlara dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Kaporta Tamircisi Çalışma Alanları
Kaporta tamirciliği mesleğinde yetişmiş nitelikli elemanlara her zaman gereksinim duyulmaktadır. Özellikle, otomotiv sanayiinin gelişmiş olduğu illerde (Bursa, İstanbul, Sakarya, İzmir, Kocaeli), yan sanayi ve üretim birimlerinde iş bulunabilmektedir. Otomobil, otobüs, kamyon, vagon ve demiryolu taşıtları vb. üreten işletmelerde, Oto bakım ve tamir servislerinde kaporta tamir atölyelerinde çalışma olanakları vardır. Belli bir deneyim ve bilgi düzeyine ulaştıklarında, sermayesi olanlar kendi işyerlerini açabilmektedirler.

Kaporta Tamircisi Okulu
Modüler program çalışması sonucu “Kaporta Tamirciliği” meslek dalı “Otomotiv” alanı kapsamına alınmış olduğundan “Otomotiv Gövdeciliği” meslek dalı adı altında eğitim verilmektedir. Bundan böyle “Kaporta Tamirciliği” meslek dalı adı altında artık eğitim verilmemektedir. Dosyada yer alan bilgiler güncelleme tarihinden önceki bilgileri kapsamaktadır. Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde Metal İşleri alanın altında Kaporta Tamirciliği dalında verilmektedir.

Kaporta Tamircisi Okulu Kaç Yıllıktır
Kaporta tamirciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır.

Kaporta Tamircisi Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

Kaporta Tamircisi, Kaporta Tamircisi hakkında, Kaporta Tamircisi ile ilgili bilgi, Kaporta Tamircisi mesleği, Kaporta Tamircisinasıl olunur, Kaporta Tamircisi olmak için, Kaporta Tamircisi olmak için hangi okulu okumalı, Kaporta Tamircisi özellikleri, Kaporta Tamircisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim