Hakkında Bilgi

Kimya Biyoloji Teknisyeni Hakkında Bilgi

Kimya Biyoloji Teknisyeni Hakkında Bilgi
Kimya Biyoloji Teknisyeni Görevleri
Organik ve inorganik maddelerin bileşimlerini, atom ve molekül ağırlıklarını, madde elektrik, ısıtma vb. etkiler karşısında meydana gelen değişmeleri inceler. Moleküler ve hücre biyolojisinin ana prensipleri ışığında hücre yapısı, işlevselliği, protein, DNA ve RNA gibi makro moleküllerin moleküler yapıları ve fiziksel özelliklerini inceler. Aminoasit ve nükleotidler, şeker, yağ moleküller, protein, nükleik asit, polisakkarit ve zarların yapıları ile özelliklerini araştırır. Enzim kinetiği ve mekanizmaları ile ana metabolizma olaylarını inceler. Kimyasal reaksiyonlar ve kinetik modeller ışığında malzemelerin yapı ve özelliklerini inceler. Kimyasal termo dinamik ve denge unsurları içinde malzemelerin yapı ve özelliklerini inceler. Laboratuvar ortamında iyonik ve serbest radikal reaksiyonları inceler, Kimyasal denge kanunları içerisinde ideal ve gerçek gazların özelliklerini, birinci ve ikinci termodinamik kanunlarını saf malzemelerin ve basit karışımlarının fiziksel transformasyonlarını inceler. Kimya ve biyolojik sistemlere yönelik kütle ve enerji koruma hesaplarını yapar. Kimyasal ve biyolojik süreçlerin simülasyonunu bilgisayar ortamında hazırlar. Hız ve denge temelli ayırma metotlarını, damıtma, absorpsiyon, ekstraksiyon, iyon-değişim, kromatografi ve membran ayırma yöntemlerini kimya ve biyoloji sistemlerine uygular. Polimer ve biyolojik sistemlerde çeşitli reaktör tasarımları yapar. Optimizasyon ve ekonomik analizler yapar. Kimyasal ve biyolojik süreçlerin modellemesini yapar. Biyolojik kontrol sistemlerinin incelemesini yapar. Reaktör, ayırma, kontrol kavram ve teorilerinin kimya ve biyoloji sistemlerine deneysel uygulanmasını yapar. Endüstri ilişkili sorunlarda proje tasarımı yapar ve takım çalışmalarına katılır.

Kimya Biyoloji Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Çalışacağı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Genellikle reaktör, bilgisayar, kontrol cihazları, santrifuj, fosforimager, ph metre, hassas terazi, inkubator, etüv, mikro pipetler, HPLC, atomic absorbsiyon, spektrometre, fermentörler, pompalar, filtrasyon, diyaliz, kromatografi, Mesleğe ait diğer araç ve gereçler vb aletler kullanırlar.

Kimya Biyoloji Teknisyeni Özellikleri
Kimya-Biyoloji Mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzey akademik yeteneğe ve düşünme gücüne sahip, açık uçlu mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme yeteneğine sahip, Matematik, fizik özellikle biyoloji ve kimya alanlarına ilgi duyan, Kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjisi olmayan, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi , dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen, Etik, iş sağlığı ve güvenliği, çevre bilinci yüksek, Bilimsel meraka ve araştırmacı yapıya sahip, İletişim yeteneği kuvvetli ve ekip çalışmasına yatkın, yeni fikirlere açık ve kendini sürekli geliştirebilen kimseler olmaları gerekir.

Kimya Biyoloji Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi, Koç Üniversitesi (İstanbul) Mühendislik Fakültesi “Kimya-Biyoloji Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

Kimya Biyoloji Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Kimya-Biyoloji Mühendisliğinin eğitim süresi 4 yıldır.

Kimya Biyoloji Teknisyeni Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Kimya-Biyoloji Mühendisliği” lisans diploması ve “Kimya-Biyoloji Mühendisi ” unvanı verilir.

Kimya Biyoloji Teknisyeni Çalışma Alanları
Petrokimya, gıda, ilaç, sağlık, elektronik, kimya, tekstil, kağıt, malzeme, enerji ve tarım sektörleri kimya-biyoloji mühendislerinin çalışacakları alanlardan bazılarıdır. Mesleğin iş fonksiyonları; araştırma-geliştirme, süreç tasarımı, süreç kontrol, üretim tesislerinin üretim departmanları ve teknik pazarlama-satış uzmanlığını da içeren geniş bir alanı kapsar. Bu nedenle mezunların Pazarlama ve Satış Uzmanı / Satış Mühendisi olarak ta çalışma imkanı bulunmaktadır. Kimya-biyoloji mühendisliği alanında şu ana kadar ülkemizde mezun olmuş iş arayanlar bulunmadığından, iş arama sürecindeki zorlukların ya da avantajların hangi boyutta olduğu bilinmemektedir .

Kimya Biyoloji Teknisyeni Meslekte İlerleme
Kimya-biyoloji mühendisleri meslekte ilerleme ve yükselme diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi lisansüstü eğitimle mümkündür. Yüksek lisans ve doktora programları ders yükümlülükleri ile birlikte bir tez hazırlanmasını içerir. Doktora programında ayrıca bir yeterlilik sınavı vardır. Araştırma konuları çok geniştir. Çalışılan alan veya sanayi koluna göre çalışmalarını belli bir konuda yoğunlaştırabilir.

Kimya Biyoloji Teknisyeni, Kimya Biyoloji Teknisyeni hakkında, Kimya Biyoloji Teknisyeni ile ilgili bilgi, Kimya Biyoloji Teknisyeni mesleği, Kimya Biyoloji Teknisyeni nasıl olunur, Kimya Biyoloji Teknisyeni olmak için, Kimya Biyoloji Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Kimya Biyoloji Teknisyeni özellikleri, Kimya Biyoloji Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim