Hakkında Bilgi

Kimya Proses Teknisyeni Hakkında Bilgi

Kimya Proses Teknisyeni Hakkında Bilgi
Kimya Proses Teknisyeni Görevleri
İş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır, İş organizasyonu yapar, çözelti hazırlar, Laboratuvar girdi ve çıktılarının kontrollerini yapar, reçete uygular, mikser kullanır, Reaktör kullanır, Filtre kullanır, kurutucu kullanır, Basınçlı tankları kullanır, Proses kontrol elemanlarını kullanır ve değerlendirir, numune alır, Analiz hazırlıkları yapar/yaptırır, Analiz sonuçlarına göre üretime yön verir, katı, sıvı ve gazların taşınmasını sağlar, ürün hareketlerini sağlar, işletme atıklarını depolar.

Kimya Proses Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Kaldırma, taşıma, yükleme, boşaltma araç ve gereçleri, çeşitli tartı ve ölçü aletleri, Vanalar, subaplar, borular, çeşitli taşıma araçları, Reaksiyon tankları, Proses iç ve dış ekipmanları, kalite kontrol cihazları, çeşitli el aletleri, Kimyasal maddeler, Laboratuvar malzemeleri, gerekli iş güvenliği teçhizatı vb.

Kimya Proses Teknisyeni Özellikleri
Kimya Proses Teknisyeni olmak isteyenlerin, tüm duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirebilen, çok iyi gözlem ve dinleme yeteneğine sahip olabilen, el ve parmaklarını iyi kullanabilen, titiz, dikkatli ve sorumluluğunu bilen, hızlı karar verebilen, analitik ve pozitif düşünme yeteneklerine sahip olan, ekip çalışmasına yatkın, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, zamanı etkin kullanabilen, özverili, iş düzenine sahip, üretken, tertipli, soğukkanlı, şeffaf ve sabırlı, kendini geliştiren, Matematik, fizik, kimya, bilgisayar alanlarına ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı, Elektrik, elektronik ve makine konularına ilgi duyan kimseler olmaları gerekir.

Kimya Proses Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının “Kimya Teknolojisi” alanı “Kimya Proses” dalında verilmektedir.

Kimya Proses Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Kimya Proses Teknisyeni Diploma
-Mezun olunan mesleki ve teknik ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

Kimya Proses Teknisyeni Çalışma Alanları
Kimya Proses Teknisyenleri, gıda, şeker, ilaç, deri, tekstil, rafineri ve petrokimya, çimento, otomotiv, seramik, cam, metal, gübre, plastik, enerji, madencilik, lastik, boya, deterjan, kozmetik sanayinde, maden, inşaat, ahşap sektörlerinde çalışabilirler. Kimya Proses Teknisyenleri, her türlü işletmenin üretim sürecinde çalışabilirler. Bu nedenle iş bulma imkânları geniştir.

Kimya Proses Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Kimya Teknolojisi” alanı “Kimya Proses” dalından mezun olanlar istedikleri takdirde; Ayakkabı Tasarım ve Üretimi, Deri Teknolojisi, Boya Teknolojisi, Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği, Gıda Teknolojisi, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Laboratuvar Teknolojisi, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Oto Boya ve Karoseri, Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Şarap Üretim Teknolojisi, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi, Yapı Yalıtım Teknolojisi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Eczane Hizmetleri, Endüstriyel Cam ve Seramik ile Seramik, Cam ve Çinicilik önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, METEB’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak programların kontenjanları dahilinde yerleşebilirler. Bu alandan mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan YGS’ye girip başarılı oldukları taktirde üniversitelerin Kimya Öğretmenliği bölümünü tercih ederlerse Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) ek bir katsayı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenmekte, böylece diğer alanlardan mezun olanlara göre öncelik kazanmaktadırlar. Ayrıca mezunlar YGS’ye girip başarılı oldukları taktirde, üniversitelerin Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan Enerji Sistemleri Mühendisliği ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarını tercih ederlerse ilgili puanları ve program kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilebilirler. İş yerlerinde teknisyen olarak belli bir süre çalışanlar, idari yönden bölüm sorumlusu olabilmektedirler.

Kimya Proses Teknisyeni, Kimya Proses Teknisyeni hakkında, Kimya Proses Teknisyeni ile ilgili bilgi, Kimya Proses Teknisyeni mesleği, Kimya Proses Teknisyeni nasıl olunur, Kimya Proses Teknisyeni olmak için, Kimya Proses Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Kimya Proses Teknisyeni özellikleri, Kimya Proses Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim