Hakkında Bilgi

Kimyager Hakkında Bilgi

Kimyager Hakkında Bilgi
Kimyager Görevleri
Maddelerin niteliği ile saflık derecesini inceler, Bileşiklerin yapısını ve kimyasal özelliklerini inceler, Maddelerin birbiri ile etkileşimleri sonucu yeni bileşiklerin oluşmasını araştırır, Maddelerin niteliklerini saptamak üzere çeşitli testler geliştirir, Endüstriyel ürünlere ilişkin işlemleri geliştirici çalışmalar yapar, Tarım kimyası, ecza kimyası gibi uygulamalı alanlarda geliştirme çalışmaları yapar.

Kimyager Kullanılan Malzemeler
Hassas terazi, çeşitli ısıtıcılar, Tüpler, soğutucular, çeşitli balonlar, yıkama şişeleri, cam borular gibi laboratuar malzemeleri, Tutucular, Modern laboratuar cihazları, Analitik laboratuar cihazları (kromatograf ve spektrometreler).

Kimyager Özellikleri
Kimyager olmak isteyenlerin; Sayısal düşünme gücüne, Bilimsel meraka sahip, Kimya, fizik ve biyoloji konularına ilgili ve bu konularda başarılı, dikkatini bir konuya yoğunlaştırabilen, sabırlı, Gözlem verilerini bütünleştirebilen kimseler olmaları gerekir.

Kimyager Okulu
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı Fen Fakülteleri ve Fen-Edebiyat fakültelerinin “Kimya” bölümlerinde verilmektedir

Kimyager Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Kimyager Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Kimya” lisans diploması ve “Kimyager” unvanı verilir.

Kimyager Çalışma Alanları
Günümüzde çok sayıda kimyager mezun olmakta, ancak yeterli iş alanı bulunmamaktadır. Ülkemizde kimya endüstrisi alanında teknoloji uygulamaları daha çok, batı teknolojisinin ve patentlerinin aktarımı ile olmaktadır. Bu nedenle kimyagerin konusu olan kimyasal araştırma süreçlerine duyulan gereksinim azdır. Teknoloji satın alan değil, üreten ülke konumuna gelmek için temel bilimlerde yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Kimyager, petrol ve kömür ürünleri, kauçuk ve plastik, gıda maddeleri, kağıt ürünleri, metal endüstrisi, ilaç endüstrisi gibi alanlarda, daha çok uygulamaya dönük araştırma çalışmalarını yürütür. Kimya Bölümü mezunları “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlarlarsa Kimya/ Kimya Teknolojisi alanlarında öğretmenlik yapabilirler. Ülkemizde ise, daha çok; petrokimya, lastik, bitkisel yağlar, temizlik malzemeleri üretimi ağırlık kazanmıştır.

Kimyager Meslekte İlerleme
Kimyagerler, yüksek lisans, doktora çalışmaları yaparak araştırma laboratuarlarında, üniversitelerde görev alabilecekleri gibi, öğretmenlik sertifikası alarak, ortaöğretimde Kimya / Kimya Teknolojisi alanlarında Öğretmenlik yapabilirler. Bilimsel çalışmaya yönelme isteği taşıyanlar, lisans eğitimi sırasında iyi bir yabancı dil öğrenmelidirler.

Kimyager,, Kimyager hakkında, Kimyager ile ilgili bilgi, Kimyager mesleği, Kimyager nasıl olunur, Kimyager olmak için, Kimyager olmak için hangi okulu okumalı, Kimyager özellikleri, Kimyager ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim