Hakkında Bilgi

Kuyumcu Hakkında Bilgi

Kuyumcu Hakkında Bilgi
Kuyumcu Görevleri

Yapılacak süs eşyalarını (takıları) tasarlar ve resmini çizer, yapılacak parçaya uygun kalınlık ve boyda metali seçer, Platin, altın, gümüş veya bunların alaşımlarını ergiterek, hazırladığı kalıba döker, kalıptan çıkan parçalara, tasarıma uygun olarak, dövme, delme, basınç altında tutma, inceltme vb. yoluyla şekil verir, tıraşlama, parlatma, temizleme yöntemleri ile ve kimyasal boyalarla yüzeyleri düzeltir, parçaları bozulmuş takımları tamir eder, altın alım satımı yapar.

Kuyumcu Kullanılan Malzemeler
Tezgâh, küçük el aletleri; eğeler, penseler, çekiçler, keski ve makas, kıl testere, heştek takımı ve zımbaları, örs, düzdemir, oluklu demir, mengeneler, malafalar, raspa ve çelik kalemler, kaynak kabı ve çift pergel, büyük elektrikli motorlu aletler; eritme ocakları, astar için silindir, tel için hadde, vakumlu döküm ocağı, tavlama ve mine fırını, lazer makinesi, zincir makinesi, freze, cila motoru, vibratör (yazı makinesi), presler, Kaynak takımı (şalome), malzemeler ve kimyasal maddeler; testere kılı, freze uçları (füsurlar), zımpara (brasse), cila güderi, fırçalar (tel, kıl), asitler (kezzap, tuzruhu, sac yağı), boraks, asitborik, karbonat, güherçile, siyanür, mihenk taşı, tartı ve ölçü aletleri; terazi, mikrometre, kumpas, cetvel, yüzük ölçüleri.

Kuyumcu Özellikleri
Şekilleri algılama, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilme, bir resmin ayrıntılarını akılda tutabilme, değişik mücevher modelleri tasarlayabilme, tasarlanan modelleri çizebilme yeteneğine sahip, dikkatli, sabırlı olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte ilerlemeyi kolaylaştıran bir özelliktir.

Kuyumcu Çalışma Alanları
Ülkemizde, geleneksel metallerden yapılmış ziynet eşyasına gerek takı, gerekse tasarruf amacıyla büyük ilgi duyulması sonucu çok hareketli bir iç piyasa bulunmakta, özellikle bazı illerimizde bu alanda çok sayıda insan çalışmaktadır. Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi kendi adına işyeri de açabilir. Bu meslek, geçmişte daha basit el aletleri ile yapılırken, kullanılan aletlerde gelişmeler söz konusu olmuştur. Kuyumculuk mesleğinde çalışanlar, sanat kültürünü gelecek kuşaklara sanat mirası olarak bırakacaklarından temel işlemleri ve değişiklikleri yakından takip etmek ve ustalıklarını sergilemek zorundadırlar. El kuyumculuğu atölyelerde yürütülmektedir. Altın kaplama işi seri üretim için yapılmaktadır. Gelecekte teknolojik bilgilerle donanmış, ustalıklarını işledikleri parçalara yansıtan iyi yetişmiş uzman elemanlara ihtiyaç olacaktır. Meslek elemanlarının bir bölümü imalat alanında çalışırken, bir bölümünün satış konusunda çalıştığı görülmektedir. Az da olsa iki işi bir arada yürütenler de vardır.

Kuyumcu Okulu
Meslek eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin Kuyumculuk Teknolojisi alanı Kuyumculuk (Altın-Gümüş İşlemeciliği) dalında ve Pratik Kız Sanat Okulları ile Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde verilmektedir.

Kuyumcu Okulu Kaç Yıllıktır
Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde eğitim süresi 2 yıldır.

Kuyumcu Meslekte İlerleme
Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. Ayrıca, çıraklık eğitimini başarı ile bitirmiş ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen süre kadar mesleğinde çalışmış yâda en az beş yıl kalfa olarak çalıştığını belgelemek şartı ile ustalık sınavına doğrudan katılarak, başarı göstermeleri durumunda ustalık belgesini alırlar. Kendi işyerini kuranlar girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar. Kuyumculuk eğitimini tamamlayanlar kendi olanakları ile kuyumculuk mesleğinin aşağıda sıralanan bölümlerinde uzmanlaşabilirler. Altın ve gümüş kuyumculuğu, mücevherat kuyumculuğu, mücevherat tamirciliği, kıymetli taş tıraş ve perdah işçiliği, kıymetli taş takıcılığı, Kıymetli metal çekiciliği, kıymetli metal varak işçiliği, mücevherat oymacılığı.

Kuyumcu, Kuyumcu hakkında, Kuyumcu ile ilgili bilgi, Kuyumcu mesleği, Kuyumcu nasıl olunur, Kuyumcu olmak için, Kuyumcu olmak için hangi okulu okumalı, Kuyumcu özellikleri, Kuyumcu ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim