Hakkında Bilgi

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Hakkında Bilgi

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Hakkında Bilgi
Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Görevleri
Veteriner hekim kontrolünde koruyucu aşı uygulaması yapar. Hayvanların klinik muayenesinde veteriner hekime yardımcı olur. Hayvanlara bakım ve pansuman yapar, Cerrahi operasyonlarda veteriner hekime yardımcı olur, Hayvan hastalıkları ile mücadelede görev alır, Gıda işletmelerinde sorumlu yönetici olarak görev yapar, Hayvanlara işaretleme yapar ve bunların kayıtlarını tutar, mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür. Bağlı bulunduğu bölgelerde veteriner hekim kontrolünde hastalık taramaları yapar. Hastalık çıkan yerlerde sağlık tedbirleri alır. Hasta hayvanların ayrılmasını (tecrit edilmesini) ve buna ilişkin bürokratik işlemleri yürütür, Hayvan ıslahında (tabi ve yapay tohumlamada) görev yapar.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Enjeksiyon işleminde kullanılan araç gereçler (enjektör, pamuk, alkol, vb.) Suni tohumlama işleminde kullanılan araç gereçler (azot tankı, termometre, makas, uzun kollu eldiven, vb.), Pansuman işlemlerinde kullanılan araç gereçler (küvet, çeşitli pensler, makas, antiseptikler, dezenfektanlar, vb.) Klinik işlemlerde kullanılan araç gereçler (termometre, pansuman malzemeleri, vb.), Doğum işlemlerinde kullanılan araç gereçler (doğum zinciri veya ipi, doğum krikosu, göz çengeli, vb.) Hastalıklı materyal alma araç gereçleri (kan alma tüpleri, çeşitli numune alma kapları, vb.)

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Özellikleri
Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri olmak isteyenlerin; Hayvanları seven ve biyolojiye ilgi duyan, iş disiplini ve iş güvenliğine dikkat eden, hijyen kurallarına dikkat eden, İletişim yeteneği olan, dikkatli, sabırlı ve düzenli olan, ekip çalışmasına uyum sağlayabilen, açık ve kapalı ortamlarda çalışabilen, Köy hayatına, her türlü doğa ve iklim şartlarına uyum sağlayabilen, Hayvanlardan, hayvansal atıklardan, kan, idrar ve gaitadan etkilenmeyen, Hayvan sağlığı hizmetlerinde çalışmasına engel herhangi bir bulaşıcı ve alerjik hastalığı olmayan, bedenen sağlıklı, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, göz ve el koordinasyonunu sağlayabilen, yaşam boyu öğrenme isteği olan, Mesleki eğitim almış kişiler olması gerekir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okulu Sağlık Programları Bölümü bünyesinde Laborant ve Veteriner Sağlık programlarında verilmektedir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Her yıl iki dönemdir. Her dönemde 14 hafta eğitim verilir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Laborant ve Veteriner Sağlık önlisans diploması ile Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri unvanı verilir.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Çalışma Alanları
Veteriner Hekimin olmadığı yerde, hayvan sağlığı konusunda özellikle koruyucu hekimlik alanında çalışabilirler. Veteriner hekimle ve ziraat mühendisi ile hayvan sağlığı, yetiştiriciliği, üretim ve ıslahında çalışırlar. Tarım İl Müdürlükleri, Belediyeler, Mezbahalar, Et Balık Kurumu, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki kuruluşlarda. Özel hayvan kliniklerinde ve danışmanlık kurumlarında istihdam edilirler. Kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Meslekte İlerleme
İdari kadrolara yükselebilirler, Laborant ve Veteriner Sağlık programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Veterinerlik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri hakkında, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri ile ilgili bilgi, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri mesleği, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri nasıl olunur, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri olmak için, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri özellikleri, Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim