Hakkında Bilgi

Lastik Teknikeri Hakkında Bilgi

Lastik Teknikeri Hakkında Bilgi
Lastik Teknikeri Görevleri
Lastik üretiminde kullanılacak makineleri, üretim programlarına ve yönergelere uygun şekilde hazırlar, gerekli laboratuar çalışmaları yaparak, lastik hammaddelerini, reçetelerde belirtilen miktarlara göre hazırlar, Üretim bandındaki faaliyetleri kumanda ve kontrol eden makine sistemini işletir, Lastiklerin ve plastik ürünlerin yönergelere uygun biçimde pişirme ve presleme işlemlerini yapar veya yapılmasını sağlar, Üretilen malın standartlara uygunluğunu kontrol eder, varsa özürü giderir veya ilgililere haber verir.

Lastik Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Yarı otomatik veya otomatik tipte lastik ve plastik imal makineleri, pres makineleri, Tartı,cetvel, gönye gibi ölçüm aletleri ile ölçü kapları, Doğal ve sentetik kauçuk ve karbon siyahı gibi kauçuk hammaddeler, Oksit ve bileşikleri gibi dolgu; kükürt ve bileşikleri gibi sertleştirici; starik asit gibi kimyasal maddeler, Kort bezi, çelik teller ve çelik kortlar, Otomatik kontrol aletleri.

Lastik Teknikeri Özellikleri
Lastik teknikeri olmak isteyenlerin; Kimya ve fizik bilimlerine ilgi duyan, el, göz ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen, renkleri ayırdedebilen, Yönergeleri kavrayıp uygulayabilen, ayrıntıları algılayabilen, dikkatli, bedence güçlü ve dayanıklı, başkaları ile işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir. El ve ayaklarda ciddi sakatlıklar, ileri derecede görme ve işitme kaybı, mesleği yürütmeyi engelleyen durumlardır.

Lastik Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların “Lastik – Plastik” ve “Lastik ve Plastik Teknolojisi” bölümlerinde verilmekte iken, bu bölümlerin hepsi Lastik ve Plastik Teknolojisi olarak birleştirilmesi nedeniyle, “Lastik – Plastik” adıyla artık öğrenci alımayacaktır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Lastik – Plastik” Lastik ve Plastik Teknolojisi ” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Lastik Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 2 yıldır.

Lastik Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lastik – Plastik”, “Lastik Teknolojisi” ön lisans diploması ve “Lastik Teknikeri” unvanı verilir.

Lastik Teknikeri Çalışma Alanları
Otomotiv sanayii ülkemizde en gelişmiş üç sektör içerisinde yer almaktadır. Lastik teknikerleri; otomotiv sanayiinde, taşıt ve uçak lastikleri, çamurluk lastikleri, taşıt iç döşeme lastikleri, lastik ve kauçuk ayakkabı, kayış, hortum gibi lastik ile plastik mamuller imali üzerine çalışan fabrika veya atölyelerde iş bulabilmektedirler. Bu meslekte kadınların çalışma oranları oldukça düşüktür ve daha çok laboratuar çalışmalarında yer almaktadırlar. Özellikle otomotiv sanayiindeki gelişmeler, ülkemizdeki motorlu taşıt sayısındaki artış ve eğitim yerlerinin sınırlı olması, mesleğe talebi artırmaktadır. Lastik teknikerlerinin çalışma alanları oldukça geniştir.

Lastik Teknikeri Meslekte İlerleme
Lastik teknikerlerine yönelik olarak çalıştıkları işletmeler tarafından hizmet-içi eğitim programları düzenlenebilmektedir. Lastik teknikerleri, taşıt lastikleri, uçak lastikleri imalinde ya da sadece taşıt lastiklerinin kaplanması, çamurluk lastik ve taşıt içi döşeme lastikleri veya plastik mamulleri imali alanlarından birinde çalışmalarına ağırlık vererek o alanda uzmanlaşabilirler. “Lastik- Plastik”, “Lastik ve Plastik Teknolojisi” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde İmalat Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği Üretim Mühendisliği lisans programlarına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

Lastik Teknikeri,Lastik Teknikeri hakkında,Lastik Teknikeri ile ilgili bilgi,Lastik Teknikeri mesleği,Lastik Teknikeri nasıl olunur,Lastik Teknikeri olmak için,Lastik Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı,Lastik Teknikeri özellikleri,Lastik Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim