Hakkında Bilgi

Lastik Üretim Teknikeri Hakkında Bilgi

Lastik Üretim Teknikeri Hakkında Bilgi
Lastik Üretim Teknikeri Görevleri
Lastik Üretim Teknisyeni; Lastik hamuru hammaddelerini karıştırır, Lastik katmanlarını oluşturur, Lastik hamuru hammaddelerine, lastik hamuruna, çelik korda, çelik tele, kord bezine uygulanan testleri yapar, Mamul araç lastiğini oluşturur, Lastiğin bakım ve onarımını yapar, Polimer malzemeleri inceler, Organik bileşiklerin analizini yapar, Organik bileşiklerin özelliklerini belirler.

Lastik Üretim Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Yarı otomatik veya otomatik tipte lastik imal makineleri, pres makineleri, mikserler, eksturuderler, kalenderler, pişirme makineleri, Tartı, cetvel, gönye gibi ölçüm aletleri ile ölçü kapları, Doğal ve sentetik kauçuklar, Çekme-uzama cihazı, areometre, kül fırını, etil, shoremetre, erime noktası cihazı, dansimetre, anilin noktası cihazı, viskozimetre, mikroskop, refraktometre gibi laboratuar test cihazları, Çinko oksit, magnezyum oksit, kalsiyum oksit, stearik asit, çinko karbonat, Tekstil kord çelik kora gibi lastik takviye malzemeleri, Laboratuarlarda kullanılan cam malzemeler.

Lastik Üretim Teknikeri Özellikleri
Lastik Üretim Teknisyeni olmak isteyenlerin; Görsel belleği gelişmiş, yönergeyi izleyebilen, el ve parmak becerisi ile göz-el koordinasyonu gelişmiş, çabuk ve doğru karar verebilen, Stres altında çalışabilen, rutin işlerde uzun süre çalışabilme yeteneğine sahip, dikkatli ve tedbirli, bedence sağlam ve uzun süre ayakta durabilen kimseler olması gerekir.

Lastik Üretim Teknikeri Çalışma Alanları
Lastik üretim teknisyeni; lastik, plastik ve kauçuk üretimi yapan fabrikalarda ve atölyelerde iş bulabilir. Kauçukla üretim yapan alanlar çalışma alanlarıdır. Kendi iş yerini açabileceği gibi lastik ve plastik üretimi yapan fabrikalar ve atölyelerde iş bulabilir. Otomotiv endüstrisi geliştikçe mezunların iş bulma alanları da genişlemektedir. Otomotiv sanayi, taşıt ve uçak, ayakkabı, kayış, hortum gibi lastik ile plastik mamulleri, çamurluk lastikleri, taşıt iç döşeme lastikleri, lastik ve kauçuk fabrika veya atölyelerde de iş bulabilmektedir. Mezunlara lastik satışı ve servis tekniği ile ilgili işyeri açma belgesi verilmektedir.

Lastik Üretim Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi; Meslek liselerinin ve Anadolu meslek liselerinin “Kimya Teknolojisi” alanı “Lastik Üretimi” dalında verilmektedir.

Lastik Üretim Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Lastik Üretim Teknikeri Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Kimya Teknolojisi” alanından mezun olanlar bitirdikleri programın devamı olan “Boya Teknolojisi, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme, Fermantasyon, Fermantasyon Teknikerliği, Hasat Sonrası Teknolojisi, Kâğıt ve Kâğıt İşleme Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi, Kozmetik Teknolojisi, Maden, Lastik ve Plastik Teknolojisi, Lastik-Plastik, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Endüstriyel Seramik, Seramik, Ayakkabı Tasarımı, Deri İşleme Teknolojisi, Dericilik, Petrol Sondajı ve Üretimi, Plastik Teknolojisi, Rafineri ve Petrokimya, Selüloz ve Kâğıt Teknolojisi, Selüloz ve Kâğıtçılık, Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık, Şeker Teknolojisi, Tarımsal Laboratuar, Tıbbı ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi, Yalıtım Teknolojisi” programlarının uygulandığı önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Lastik Üretim Teknikeri, Lastik Üretim Teknikeri hakkında, Lastik Üretim Teknikeri ile ilgili bilgi, Lastik Üretim Teknikeri mesleği, Lastik Üretim Teknikeri nasıl olunur, Lastik Üretim Teknikeri olmak için, Lastik Üretim Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Lastik Üretim Teknikeri özellikleri, Lastik Üretim Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim