Hakkında Bilgi

Lojistik Elemanı Hakkında Bilgi

Lojistik Elemanı Hakkında Bilgi
Lojistik Elemanı Görevleri
Dağıtım işlemleri kapsamında; dağıtım sözleşmesi yapılması, sevk talimatı alınması, ürünlerin teslim alınması ve depolanması, sevkiyat planlaması, son kontrol ve araçlara yükleme yapma, sevkiyat yapma, teslimat geri bildirimi ve raporlama, iade gelen ürün işlemlerinin yapılması, dağıtım maliyetlerinin tespit edilmesi, fiyatlandırma işlemlerini yapar, Depo yönetimi işlemleri kapsamında; depoda gerekli donanımı belirler, depo tasarım işlemlerini yapar, teslim-tesellüm işlemleri ve bar kodlama işlemlerini yapar, Depo araç ve malzemeleri işlemleri kapsamında ambalajlama malzemelerini kullanıma hazırlar; palet, konteynır, forklift, transpalet ve vinç kullanarak taşıma işlemlerini yapar, Taşıma modelleri işlemleri kapsamında; Karayolu taşımacılığı ile ilgili olarak, karayolu taşıma sözleşmesi ve firma seçimini yapar, araç seçimi ve yükleme planını yapar, yükleme işlemini gerçekleştirir. Havayolu taşımacılığı ile ilgili olarak, uluslararası havacılık kurallarını (IATA) uygulayarak, tehlikeli madde taşımacılığı, kargo işlemleri ve yükleme işlemlerini yapar, Denizyolu taşımacılığı ile ilgili olarak, müşteri siparişi alır, taşıma sözleşmesi ve taşıma organizasyonu yapar, denizyolu eşya takibi ve gemi varış işlemlerini yapar, gümrük işlemleri, eşyanın çekilmesi ve faturalama işlemlerini yapar, Demiryolu taşımacılığı ile ilgili olarak; demiryolu taşıma sözleşmesi hazırlar, demiryolu taşıma süreciyle ilgili işlemleri yapar, Kombine taşımacılık ile ilgili olarak; ilgili işlemleri yapar. Belge işlemleri kapsamında; ticari, yükleme, taşıma (sevk), dolaşım ve menşe vb. belgelerinin araştırılması, temin edilmesi ve düzenlenmesi işlemlerini yapar. Lojistik satın alma kapsamında; satın alma tekniklerini uygulayarak işlemleri gerçekleştirir. Stok yönetimi işlemleri kapsamında; stok takibi ve yönetimi işlemlerini yapar. Toplam kalite yönetimi işlemleri kapsamında; lojistikte toplam kaliteyi araştırır, müşteri memnuniyetinin sağlanması işlemlerini yapar. Sigorta işlemleri kapsamında; risk yönetimi, sigorta sözleşmesinin yapılması, sigorta hasar sürecinin takip edilmesi işlemlerini yapar. Gümrük işlemleri kapsamında; gümrük yasa ve rejimlerinin uygulanması, araca ve eşyaya yönelik gümrük işlemlerinin uygulanması, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Gümrük Kanununa uygun olarak gümrük işlemleri, Tır Karnesi ve Ata Karnesi düzenlenmesi, antrepo ve serbest bölge işlemlerini yapar, Temel lojistik işlemleri kapsamında; lojistik yönetimi ve tedarik zinciri yönetim sürecinin uygulanması işlemlerini yapar.

Lojistik Elemanı Kullanılan Malzemeler
Her türlü iletişim araçları, Her türlü büro makineleri ve kırtasiyeleri.

Lojistik Elemanı Özellikleri
Lojistik elemanı olmak isteyenlerin; Ticaret ve büro işlerine ilgi duyan ve bu alanda başarılı, İş ve ticaret hayatını, insanlarla işbirliği yapmayı ve insanlarla iletişim kurmayı seven, ayrıntılara dikkat eden ve titiz çalışmayı seven, iyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek, girişimci kimseler olmaları gerekir.
NOT: İyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı arttıran etkenlerdir.

Lojistik Elemanı Çalışma Alanları
Lojistik elemanları, yurt içi ve yurtdışı piyasasında faaliyet gösteren tüm kuruluşlarda üretim, planlama, pazarlama bölümlerinde, nakliye ve kargo firmalarında çalışabilirler. Yeterli sermaye birikimleri olması halinde kendi işlerini kurabilirler.

Lojistik Elemanı Okulu
Mesleğin eğitimi; meslek liseleri, Anadolu meslek ve Anadolu teknik liselerinin “Ulaştırma Hizmetleri” alanı “Lojistik” dalında verilmektedir.

Lojistik Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

Lojistik Elemanı Meslekte İlerleme
Çalıştıkları işyerlerinde gösterdikleri performansa göre depo sevk ve idare sorumlusu veya pazarlama departmanlarında ürün şefliği, amiri, yönetici yardımcısı olarak görev alabilirler. Meslek liselerinin Ulaştırma Hizmetleri alanı mezunları Bankacılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Sigortacılık (Açık öğretim), Bitkisel Ürünlerde Muhafaza ve Pazarlama, Borsa ve Finans, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Dış Ticaret (Açık öğretim), Dış Ticaret ve Avrupa Birliği, Emlak ve Emlak Yönetimi, e-Ticaret, Finans, Gümrük İşletme, İşletme, İşletme (Uzaktan Eğitim), İthalat ve İhracat, Kooperatifçilik, Lojistik, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Muhasebe, Muhasebe (Açık öğretim), Otobüs İşletmeciliği, Para ve Sermaye Yönetimi, Pazarlama, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi (Açık öğretim), Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açık öğretim), Sigortacılık, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Tarım İşletmeciliği ve Pazarlama, Tarımsal İşletmecilik, Tarımsal Kooperatifçilik, Tarımsal Pazarlama, Ticaret ve Yönetim, Uluslararası Lojistik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret Yönetimi, Host ve Hosteslik (Otobüs), Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Turizm Rehberliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açık öğretim), Turizm ve Seyahat İşletmeciliği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Lojistik Elemanı, Lojistik Elemanı hakkında, Lojistik Elemanı ile ilgili bilgi, Lojistik Elemanı mesleği, Lojistik Elemanı nasıl olunur, Lojistik Elemanı olmak için, Lojistik Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Lojistik Elemanı özellikleri, Lojistik Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim