Hakkında Bilgi

Lojistik Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

Lojistik Meslek Elemanı Hakkında Bilgi
Lojistik Meslek Elemanı Görevleri
Pazar ve piyasa araştırması yapar. Malzeme ihtiyaçlarını planlar. Dağıtım işlemleri kapsamında; dağıtım sözleşmesi yapar ve sevk talimatı hazırlar. Ürünlerin teslim alınması ve depolanması, sevkıyat planlaması, son kontrol ve araçlara yükleme yapma, sevkıyat yapma, teslimat geri bildirimi ve raporlama, iade gelen ürün işlemlerinin yapılması, dağıtım maliyetlerinin tespit edilmesi, fiyatlandırma işlemlerini yapar. Promosyon kararları alınmasında görev alır. Depo yönetimi işlemleri kapsamında; depoda gerekli donanımı belirler, depo tasarım işlemlerini yapar, teslim-tesellüm işlemleri ve barkodlama işlemlerini yapar. Ambalajlama malzemelerini kullanıma hazırlar; palet, konteynır, forklift, transpalet ve vinç kullanarak taşıma işlemlerini yapar. Ticari yükleme, taşıma (sevk), dolaşım ve menşe vb. belgelerinin araştırılması, temin edilmesi ve düzenlenmesi işlemlerini yapar. Stok takibi ve yönetimi işlemlerini yapar. Malın giriş ve çıkışlarını kontrol eden envanter listesini tutar. Risk yönetimi, sigorta sözleşmesinin yapılması, sigorta hasar sürecinin takip edilmesi işlemlerini yapar.

Lojistik Meslek Elemanı Kullanılan Malzemeler
Her türlü iletişim araçları, her türlü büro makineleri ve kırtasiyeleri, Palet, konteynır, forklift, vinç, mesleğe ait diğer araç ve gereçler.

Lojistik Meslek Elemanı Özellikleri
Lojistik Meslek Elemanı olmak isteyenlerin; Ticaret ve büro işlerine ilgi duyan ve bu alanda başarılı, İş ve ticaret hayatını, insanlarla işbirliği yapmayı ve insanlarla iletişim kurmayı seven, ayrıntılara dikkat eden ve titiz çalışmayı seven, iyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek, girişimci, esnek çalışma koşullarına uyumlu kimseler olmaları gerekir.

Lojistik Meslek Elemanı Okulu
Mesleğin eğitimi mesleki ortaöğretimde Anadolu ticaret ve ticaret meslek liseleri ile meslek liselerinde, Üniversitelerde ise üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okullarının “Lojistik Bölümü” programlarında verilmektedir.

Lojistik Meslek Elemanı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Lojistik Meslek Elemanı Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlar Lojistik Meslek Elemanı diploması ve “Tekniker ” unvanı alırlar.

Lojistik Meslek Elemanı Çalışma Alanları
Lojistik meslek elemanları, yurt içi ve yurtdışı piyasasında faaliyet gösteren tüm kuruluşlarda üretim, planlama, pazarlama bölümlerinde, nakliye ve kargo firmalarında çalışabilirler. Yeterli sermaye birikimleri olması halinde kendi işlerini kurabilirler.

Lojistik Meslek Elemanı Meslekte İlerleme
Mezunlar ÖSYM tarafından yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda başarılı olmaları halinde Lojistik Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Lojistik, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik programlarına kontenjan dahilinde geçiş yapabilirler. Çalıştıkları iş yerlerinde gösterdikleri performansa göre ürün müdürlüğü, bölge müdürlüğü departmanlarında yönetici veya müdür olarak görev alabilirler.

Lojistik Meslek Elemanı, Lojistik Meslek Elemanı hakkında, Lojistik Meslek Elemanı ile ilgili bilgi, Lojistik Meslek Elemanı mesleği, Lojistik Meslek Elemanı nasıl olunur, Lojistik Meslek Elemanı olmak için, Lojistik Meslek Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Lojistik Meslek Elemanı özellikleri, Lojistik Meslek Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim