Hakkında Bilgi

Makastar Hakkında Bilgi

Makastar Hakkında Bilgi
Makastar Görevleri
Kesim için hazırlık amacıyla kumaş ve malzemeyi kontrol eder, kesim planını ve kalıpları kontrol eder, Pastal (kalıp) çizimlerini hazırlar, kesim motoru ve hızar bıçağını hazırlar, kumaş ve malzemenin kesimini yapar, kesim sonrası parçaları kontrol eder, beden ve desenlere göre ayırır, işe uygun makineyi seçer ve kullanır, kullandığı makine ve ekipmanın bakımını yapar, mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri takip eder.

Makastar Kullanılan Malzemeler
El makası, falçata, dik bıçaklı kesim motoru, Elektro makas, Hızar, matkap, Çelik eldiven, kesim kalıpları ve kesim masası, Ağırlıklar, Maşa, Meto makinesi, Pastal ütüsü, Yağdanlık, Cetveller, Tornavida, Kâğıt bant, Kalem, Kalıp kartonu, Kumaş çeşitleri, Mazura, Pastal kâğıdı, Ribanalar, taban kâğıdı, telalar, yapıştırıcı.

Makastar Özellikleri
Makastar olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, göz ve ellerini eşgüdümlü kullanabilen, ayrıntılara dikkat eden, titiz, sabırlı ve ekip çalışmasına yatkın, kimseler olmaları gerekmektedir.

Makastar Çalışma Alanları
Makastarlık, konfeksiyon üretim işletmelerinde geniş iş olanaklarına sahip bir meslek alanıdır. Kısa bir eğitimden geçerek mesleğe intibak eden makastarlar, hareketli bıçağı bulunan bir makine ile çalışmaktadırlar. Bu sebeple bu mesleği icra edecekler dikkatli ve deneyimli kişiler arasından seçilmektedirler. Bilgisayar destekli serim ve kesimle birlikte "Metolamacılık" ve "Tasnifçilik" alanlarının birleşme eğilimi içerisine girdiği gözlenmektedir. Meslek içerisinde kalite kontrol gibi alanlarda branşlaşma başlamıştır. Bu meslekte öğrenilen bilgi ve becerilerin bir kısmının deri konfeksiyon, ayakkabı üretimi gibi alanların butik tarzı üretim yönteminde kullanılabileceği düşünülmektedir. Mesleğin yürütülmesi için; planlama, organizasyon bilgileri, tekstil bilgisi, kalite bilinci ve kontrolü, bilgisayar kullanımı bilgisi ve bilgisayar destekli otomasyonun giderek önem kazandığı söylenebilir. Bu alandaki teknolojik gelişmeler, bilgisayar destekli serim ve kesimi kapsayan otomasyona doğru yönelmektedir. Günümüzde daha çok büyük ölçekli işletmelerde kullanılmaya başlayan programlanabilen serim masaları vb. yeni teknoloji ürünü makine ve ekipmanın yaygınlaşması ile bu alandaki iş verimi, hızı ve kalitesinin artması beklenmektedir. Dolayısı ile bilgisayar kullanımını geliştirecek alt yapı eğitiminin verilmesi gereği kendini hissettirmektedir. Bu meslekte yetişmiş eleman bulmakta zaman zaman güçlükler yaşanmaktadır. Nitelikli eleman sıkıntısına çözüm olarak, meslekteki sınırlı eğitim olanaklarının geliştirilmesinde yarar görülmektedir. İş yerlerinin ücret tarifelerinde önemli sayılabilecek farklılıklar bulunmakta, bu nedenle iş devamlılığı sağlanamamakta, elemanlar sık sık iş değiştirmektedir. Becerisi yüksek olan iyi yetişmiş meslek elemanlarının iş bulma şanslarının yüksek olduğu söylenebilir.

Makastar Okulu
Yaygın eğitim kapsamında; mesleki eğitim merkezleri, pratik kız sanat okulları, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri ve halk eğitim merkezlerinde, yılın her ayında kurs grupları oluşturularak mesai saatleri içinde ve dışında (hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatili) mesleğin eğitimi verilmektedir.

Makastar Okulu Kaç Yıllıktır
Kurs programının içeriği ve süresi, “Tekstil Konfeksiyon” Alanının ve kesim dalının modüllerinden seçilerek belirlenir. İşyerlerinde eğitim süresi ise değişmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi kişilerin mezun oldukları eğitim kurumuna göre değişmektedir.

Makastar Meslekte İlerleme
Makastarın meslekte ilerlemesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır. Mesleki eğitim merkezlerinden mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları takdirde Ustalık Belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar.

Makastar, Makastar hakkında, Makastar ile ilgili bilgi, Makastar mesleği, Makastar nasıl olunur, Makastar olmak için, Makastar olmak için hangi okulu okumalı, Makastar özellikleri, Makastar ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim