Hakkında Bilgi

Makine Teknikeri Hakkında Bilgi

Makine Teknikeri Hakkında Bilgi
Makine Teknikeri Görevleri
Makineler ve bunlarla ilgili parçaların çizim öncesi inceler ve yapılacak işlemlerin sırasını belirler, Ölçümlemeyi yaparak, üretimi istenen parçaların imalat resimlerini hazırlar ve bunların detaylı taslaklarını yapar, üretim faaliyetlerini planlar, gerektiğinde seçilmiş bulunan üretim metodunun yapılabilirliğini değerlendirir, Özellikle makineleme sırasında üretimi denetler, yapılan işi işlem sırasında kontrole tabi tutar ve gerekli durumlarda düzeltmeler yapar, belirlenmiş standartların uygulanmasını sağlar.

Makine Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Çeşitli çizim alet ve malzemeleri (T- cetveli, pistole, gönye takımı, pergel takımı, çizim masası, antetli çizim kağıtları, çizim kalemleri v.b.) Bilgisayar Destekli Tasarım Programları (CAD/CAM programları) Büro makineleri (uygun özellikte bilgisayar, ozalit makinesi v.b.) İmalatta kullanılan çeşitli tezgahlar, ölçme ve kontrol avadanlıkları.

Makine Teknikeri Özellikleri
Makine Resim Konstrüksiyon Teknikeri olmak isteyenlerin; Temel bilimlere karşı ilgi duyan ve bu alanda başarılı (fizik, kimya, matematik) Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, Tasarım ve çizim yeteneğine sahip, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu, düzgün şekil çizebilen, Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

Makine Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Makina Resim kontriksiyon bölümünde verilmektedir.

Makine Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Makine Teknikeri Diploma
Eğitimi tamamlayanlar ön lisans diploması ve "Makine Resim Konstrüksiyon Teknikeri" unvanı alırlar.

Makine Teknikeri Çalışma Alanları
Makine Resim Konstrüksiyon Teknikerleri kamu sektöründe (DDY Genel Müdürlüğü, MKE Kurumu, Belediyeler vb.) ve özel sektörde endüstriye yönelik alanlarda çalışabilirler. Özel sektörde büyük ve orta ölçekli işletmelerde istihdam edilenler endüstriyel tasarımcı ve konstrüktör olarak görev yapabilmektedirler. İSO 9001 kalite belgesi çalışmalarında makine çizimlerinin uygunluğunun sağlanmasında çalışabilirler. Edindikleri malzeme bilgisi ve teknik çizim becerilerinin iş piyasasında birçok alanda (otomotiv, inşaat gibi) kullanılması nedeniyle; üretim planlamacısı, satınalma teknikeri, kalite kontrolörü ve ısıl işlemci olarak kolaylıkla istihdam edilebilmektedirler. Ayrıca yine özel sektörde faaliyet gösteren Mühendislik/Müşavirlik bürolarında çalışabilirler. Kendi adlarına işyeri açma olanakları da vardır.

Makine Teknikeri Meslekte İlerleme
“Makine-Resim-Konstrüksiyon” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, , Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği,Makine ve imalat mühendisliği, Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Metal Öğretmenliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Tarım makineleri, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Üretim Mühendisliği lisans programlarına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisatİşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler dikey geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerlerinde belli bir uzmanlaşma döneminin ardından atölye şefi, grup amiri, teknik müdür hatta fabrika müdürü olabilirler.

Makine Teknikeri, Makine Teknikeri hakkında, Makine Teknikeri ile ilgili bilgi, Makine Teknikeri mesleği, Makine Teknikeri nasıl olunur, Makine Teknikeri olmak için, Makine Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Makine Teknikeri özellikleri, Makine Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim