Hakkında Bilgi

Makine Yağları Teknikeri Hakkında Bilgi

Makine Yağları Teknikeri Hakkında Bilgi
Makine Yağları Teknikeri Görevleri
Makine Yağları ve Yağlama Teknikerinin görevleri işyerine göre değişiklik göstermektedir. İşyerinin faaliyet alanına göre var ise makine veya kimya mühendislerinin yönetimi ve denetimi altında yok ise yönergeler çerçevesinde; Makine veya motorun yapısına göre gerekli araç-gereçleri hazırlar, yağ ve yağlama sisteminin seçimini yapar, Makine veya motorların eksilen yağını ilave eder, kullanılmış (özelliğini yitirmiş) yağı değiştirir, yağlama sistemleri ile ilgili bozukluk varsa giderir, gerektiğinde makinelerin ve motor parçalarının bakım, onarımını yapar, iş güvenliği ve işçi sağlığı bakımından gerekli tedbirleri alır. Makine yağlarının üretildiği sektörde, yağ üretim teknolojisinin gerektirdiği koşullarda üretim, kalite kontrol ve pazarlama bölümlerinde de çalışabilirler.

Makine Yağları Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Isıtıcılı Manyetik Karıştırıcı, Analitik Terazi, Yoğunluk Ölçerler, Santrifüj, Etüv, Parlama Noktası Tayin Cihazı, PH-Metre, Refraktometre (Yağın kırılma indisini ölçer), Viskozimetre, Yağ pompaları ve filtreleri, Makine ve motor bakım- onarımında kullanılan diğer araç-gereçler.

Makine Yağları Teknikeri Özellikleri
Makine Yağları ve Yağlama Teknikeri olmak isteyenlerin; Fen bilimlerine özellikle kimyaya ilgili, el ve gözü eşgüdümle kullanabilen, renkleri ayırdedebilen, bedence sağlam, yağ teknolojisinde kullanılan kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan kimseler olması gerekir.

Makine Yağları Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, Ege Üniversitesi (İzmir)-Ege Meslek Yüksekokulu’nun “Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Makine “ olarak değişmesi nedeniyle, ” Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi ” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi “ bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Makine Yağları Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi 2 yıldır.

Makine Yağları Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi” ön lisans diploması ve "Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi Teknikeri" unvanı verilir.

Makine Yağları Teknikeri Çalışma Alanları
Makine yağları ve yağlama teknikerleri kamu sektörüne ait petrokimya tesislerinde, Karayolları, DSİ, Köy Hizmetleri, TCDD, Devlet Hava Meydanları ve Liman İşletmeleri...vb. kurumlarında üretim veya bakım onarım ünitelerinde tekniker olarak çalışabiliriler. Özel sektöre ait fabrikaların bakım-onarım birimlerinde, oto motor tamir bakım servislerinde de çalışabilirler. Makine yağlarının satışı ve pazarlamasıyla ilgili işletmelerde iş bulabilirler. Benzer işlerle ilgili kendi adlarına işyeri açabilirler.

Makine Yağları Teknikeri Meslekte İlerleme
Makine Yağları ve Yağlama Teknikerleri başarılı olduğu takdirde işyerinin büyüklüğüne göre ustabaşı, atölye şefi vb. düzeyde sorumluluklar alabilirler. Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde; Makine” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde “Makine”, “Makine Mühendisliği”, “Makine Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği”, gemi makinaları işletme mühendisliği, Gemi inşaat gemi makine mühendisliği“ Otomotiv Mühendisliği”,“Otomotiv Öğretmenliği”, “Metal Öğretmenliği”, “Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği”,“Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği”, “Talaşlı Üretim Öğretmenliği”Tarım makineleri, “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği”, “Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği”, “İnşaat Mühendisliği”, “Makine ve İmalat Mühendisliği”,“Malzeme Mühendisliği”,“Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği”,Üretim Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Makine Yağları Teknikeri, Makine Yağları Teknikeri hakkında, Makine Yağları Teknikeri ile ilgili bilgi, Makine Yağları Teknikeri mesleği, Makine Yağları Teknikeri nasıl olunur, Makine Yağları Teknikeri olmak için, Makine Yağları Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Makine Yağları Teknikeri özellikleri, Makine Yağları Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim