Hakkında Bilgi

Mekatronik Mühendisi Hakkında Bilgi

Mekatronik Mühendisi Hakkında Bilgi
Mekatronik Mühendisi Görevleri
Mekatronik Mühendisliği makine, elektrik-elektronik ve akıllı bilgisayar denetimi gibi mühendislik alanlarının artı değer sağlayan bir biçimde bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış ve son derece hızlı gelişen bir mühendislik dalıdır. Mekatronik mühendisi; Akıllı bir elektro-mekanik sistem oluşturabilmek için gerekli alt teknolojileri kullanarak bu alandaki uzmanlarla iletişim içinde karmaşık ürün tasarımını gerçekleştirir, Üretim için gereken araç gereç ve personelin niteliklerini belirler, her düzeyde tasarım sürecini denetler, yönlendirir, ileri üretim teknikleri kullanarak uygular, Üretim teknolojilerini geliştirir, Üretim süreçlerinin gözlemlenmesi, modellenmesi ve kontrolünü yapar, Sistemler arası ilişkileri kurar ve sistemlerin işletiminin tasarıma uygun olup olmadığını denetler.

Mekatronik Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar yazılım ve donanımları, Hesap Makinesi, Avometre, ampermetre, voltmetre, vatmetre, meğer, osiloskop, kumpas, takometre, debi metre gibi ölçü aletleri ile sıcaklık basınç transörleri, Çizim gereçleri (T cetveli, pergel, rapido, gönye takımı, metre) Tornavida, kontrol kalemi, havya, lehim, pense, anahtar takımı, gibi el aletleri, Otomatik makineler.

Mekatronik Mühendisi Özellikleri
Mekatronik Mühendisi olmak isteyenlerin, iyi derecede yabancı dil bilen, Matematik ve Fen alanında özellikle fizik konularına ilgi duyan, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme ve çizim yeteneğine sahip, dikkatli, ayrıntıyı algılayabilen, tasarım gücü kuvvetli, hayal gücü geniş, yaratıcı, Mekanik yeteneği olan, elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanan, sabırlı, sorumluluk sahibi, İşbirliğine ve yeniliklere açık, araştırıcı, gözlerinde aşırı kusur bulunmayan, algılama, sayı ve sembollerle akıl yürütme ve analiz etme yeteneğine sahip kimseler olması gerekir.

Mekatronik Mühendisi Okulu
Mesleğin eğitimi; Üniversitelere bağlı Mühendislik Fakültesi - Mekatronik Mühendisliği bölümünde verilmektedir.

Mekatronik MühendisiOkulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 4 yıl, hazırlık eğitimi olan fakültelerde 5 yıldır.

Mekatronik Mühendisi Diploma
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Mekatronik Mühendisliği” Lisans diploması ve “Mekatronik Mühendisi” unvanı verilmektedir.

Mekatronik Mühendisi Çalışma Alanları
Mekatronik tasarımı; mekanik sitemlerin kontrolünde sağladığı büyük kolaylıklardan dolayı son yıllarda çok geniş bir uygulama alanı bulmuştur. (Otomotiv, Tıp, Tarım, Bankacılık, Madencilik, Savunma Sanayi üretimi gibi) Günümüzde kontrol sistemlerinin tasarımının genelde mikroişlemci tabanlı kontrol sistemlerine yöneldiği göz önüne alınırsa mekatronik mühendisliğinin önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Mekatronik Mühendislerinin yaptığı mekatronik tasarımlar, elektronik tartı, takometre, taşıtlardaki süspansiyon sistemi, takım tezgahlarının kontrolü gibi hassas ölçümleri gerektiren alanlarda kullanılmaktadır. Yukarıda belirtilen çok yönlü karmaşık bilgi ve kavramlarla donatılmış mekatronik mühendisleri bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde öncelikle iş bulabilme ayrıcalığına sahiptirler.

Mekatronik Mühendisi Meslekte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Meslek eğitimini tamamlayanların işletme masteri yapmaları durumunda özellikle, özel sektörde yönetici olarak çalışma olanakları bulunmaktadır. Destekleyici finansör kuruluş bulmaları halinde endüstriyel ilişkilerle ilgili proje geliştirebilir sistem tasarımları ile ilgili buluş gerçekleştirebilirler.

Mekatronik Mühendisi, Mekatronik Mühendisi hakkında, Mekatronik Mühendisi ile ilgili bilgi, Mekatronik Mühendisi mesleği, Mekatronik Mühendisi nasıl olunur, Mekatronik Mühendisi olmak için, Mekatronik Mühendisi olmak için hangi okulu okunmalı, Mekatronik Mühendisiın özellikleri , Mekatronik Mühendisi ne yapar,Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim