Hakkında Bilgi

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Hakkında Bilgi

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Hakkında Bilgi
Mimarı Yapı Teknik Ressamı Görevleri
Mimari Yapı Teknik Ressamı; İş organizasyonunu yapar, Çizim araç ve gereçlerini kullanıma hazırlar, el ve bilgisayarlarla yapı projelerini çizer, çizicilerden çıktı alır, çizimleri kullanıma hazırlar, bina maketleri yapar, mesleğe ilişkin gelişmeleri takip eder.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar donanımı, lazer ve mürekkepli yazıcı, Bilgisayar ve çizim paket yazılım programları, Açıölçer, cetvel, çizici (ploter), çizim masası, gönyeler, hesap makinesi, kazıma aleti, makas, maket bıçağı, paralel cetvel, pergel takımı, pistole, rapido takımı, T cetveli, tefriş şablonları, yazı şablon takımı gibi ölçüm aletleri ve araç gereçler, Aydınger, boya kalemleri, cd, çini mürekkebi, disket, dosya, eskiz bandı, eskiz kâğıdı, karton kâğıdı, kenar bandı, klasör, kurşun kalem, silgi, strafor, şeffaf bant, toplu iğne gibi malzemeler.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Özellikleri
Mimari Yapı Teknik Ressamı olmak isteyenlerin; Temel matematik, fizik, kimya ve yer bilimi konularında ilgili, Elleri, gözleri, kulakları sağlam, el ve parmak becerisi gelişmiş, el ve gözleri eşgüdümle kullanabilen, şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Zihinde canlandırma ve çizim yeteneği olan, dikkatli, titiz, yaratıcı, sorumluluk duygusu gelişmiş, Arazi çalışmalarına uyabilen, İşbirliği içinde çalışabilen, ekip çalışmasına uygun ve insanlarla kolay ilişki kurabilen, Teknolojik gelişmelere açık ve mesleğinde kendisini geliştirmek isteyen kimseler olması gerekir.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Çalışma Alanları
Genel olarak inşaat sektöründe iş bulma olanağı oldukça yüksektir. İnşaat sektörü yoğun işgücü kullanmaktadır ve sektördeki teknolojik gelişmeler nitelikli işgücü ihtiyacını gerekli kılmıştır. Bu nedenle teknisyen olarak iş bulma şansı oldukça yüksektir. Mimari Yapı Teknik Ressamı mühendislik ve mimarlık bürolarında, müteahhitlik ve müşavirlik hizmeti veren kuruluşlarda, Devlet Su İşleri, Karayolları, Tapu Kadastro, Bayındırlık Müdürlükleri ve belediyeler gibi kamu kuruluşlarında teknik ara eleman olarak çalışabilirler.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Okulu
Mesleğin eğitimi; Meslek liseleri, teknik liseler, anadolu teknik liseler ve anadolu meslek liselerinin İnşaat Teknolojisi alanı Mimari Yapı Teknik Ressamlığı dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi ortaöğretimde 4 yıldır.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı Meslekte İlerleme
Mimari yapı teknik ressamları çalıştıkları iş yerinde ustabaşı, şef düzeyine kadar yükselebilirler. Meslek liselerinin İnşaat Teknolojisi alanı Mimari Yapı Teknik Ressamlığı dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Doğalgaz ve Boru Hatları Teknolojisi, Harita Kadastro, Hazır Beton Teknolojisi, İç Mekân Koruma ve Yenileme, İnşaat, Jeoteknik Teknikerliği, Karayolu Ulaşımı ve Trafik, Maden, Mermer Teknolojisi, Mermercilik, Mimari Restorasyon, Raylı Sistemler Yol, Restorasyon, Restorasyon ve Konservasyon, Bina Koruma ve Yenileme, Sulama Teknolojisi, Tarımsal Sulama Yapı Denetim Yardımcılığı, El Sanatları, Geleneksel El Sanatları, Halı ve Kilim, Halıcılık, Halıcılık ve Desinatörlüğü, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği, Takı ve El Sanatları, Uygulamalı Takı Teknolojisi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve üniversitelerin Yapı Öğretmenliği, Yapı Tasarımı Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri halinde ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

Mimarı Yapı Teknik Ressamı, Mimarı Yapı Teknik Ressamı hakkında, Mimarı Yapı Teknik Ressamı ile ilgili bilgi, Mimarı Yapı Teknik Ressamı mesleği, Mimarı Yapı Teknik Ressamı nasıl olunur, Mimarı Yapı Teknik Ressamı olmak için, Mimarı Yapı Teknik Ressamı olmak için hangi okulu okunmalı, Mimarı Yapı Teknik Ressamının özellikleri , Mimarı Yapı Teknik Ressamı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim