Hakkında Bilgi

Nalbant Hakkında Bilgi

Nalbant Hakkında Bilgi
Nalbant Görevleri
Nalbant, öncelikle hayvanın tırnaklarını özel bir bıçakla keser, hayvanın tırnağına göre hazırlanmış Nal adı verilen cismi hayvanın tabanına yerleştirir, mıh denen köşeli, iri kafalı özel çivileri, belirlenmiş nalın deliklerinden ve hayvanın etine değmeyecek şekilde ve ucu tırnağın yanlarından çıkacak şekilde çakar, bu uçları kerpetenle keser ve üstüne çekiçle vurarak perçinler, tırnağın çevresini törpü ile düzeltir, atın ayaklarını periyodik olarak gözden geçirerek hareket bozukluklarını çeşitli tekniklerle (ortopedik nallama vb.) düzeltir, atçılık endüstrisiyle uğraşan tüm personelin uyması gereken sağlık kuralları ve dikkat etmeleri gereken hijyen kurallarına uyar.

Nalbant Kullanılan Malzemeler
Çekiç, kerpeten, mıh, özel bıçak, sağlık ve hijyen malzemeler, dezenfektanlar, nal ve nal benzeri plastik malzeme.

Nalbant Özellikleri
Nalbant olmak isteyenlerin; biyolojiye ilgi duyan, hayvanlara karşı ilgili ve onlarla iyi iletişim kurma becerisi olan, bedenen dayanıklı ve sağlıklı, kimseler olması gerekir. Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının ”Nalbantlık” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Atcılık ve Antrönörlüğü” olarak değişmesi nedeniyle, ” Nalbantlık ” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler Nalbantlık bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Nalbant Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin Eğitim Süresi 2 Yıldır.

Nalbant Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ön lisans diploması ve “Nalbant” ünvanı verilir.

Nalbant Çalışma Alanları
Türkiye’de en eski mesleklerden biri olan ve yakın tarihe kadar önemli meslek grupları arasında yer alan nalbantlık, motorlu araçların yaygınlaşmasıyla birlikte hızlı bir süreç içinde özelliğini yitirerek ve teknolojiye yenik düşerek tarihe karışacağını düşünüyordu. Genellikle baba mesleği olarak sürdürülen, uzun, pratik eğitim gerektiren ve ince bir ustalık isteyen nalbantlık mesleğini öğrenen kişi sayısı günümüzde yok denecek kadar azaldı. Ancak; Türkiye’deki at yarışlarının önem kazanması, binicilik, pansiyon harası, rehabilitasyon merkezi tesislerinin artmasının yanı sıra, mesleği bilenlerin azalmış ve yaşlanmış olması nedeniyle, yarış atları için halen yurtdışından nalbant getirilmeye başlanmıştır. Sektörde ihtiyaç baş göstermesiyle birlikte çeşitli kuruluşların girişimiyle Nalbantçılık üniversite programına alınmıştır. Atçılık gerçek anlamda bir istihdam ve Anadolu köylüsünün üretimlerinde talep için önemli bir kaynak, milli bir hasılat ve ciddi bir endüstridir. Bugün ülkemizde yapılan tesisler, haralar ve portföydeki Atlar dünya sıralamasında çok önemli bir yer bulmuştur. 1990 yılından itibaren hızlı bir gelişme olmuştur. Türkiye’de yarış yerindeki at ve damızlık kısrak, haradaki tay ve aygır sayısı ortalama 16750’dir.(2004 yılında) Nalbantlar kısaca Hipodromlarda ki tesislerde, hara, at çiftlikleri, aşım istasyonu, binicilik tesislerinde çalışır.

Nalbant Meslekte İlerleme
Mezunlar ÖSYM Başkanlığınca yapılan Dikey geçiş sınavında başarılı olmaları halinde “Veterinerlik” lisans programına ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

Nalbant, Nalbant hakkında, Nalbant ile ilgili bilgi, Nalbant mesleği, Nalbant nasıl olunur, Nalbant olmak için, Nalbant olmak için hangi okulu okumalı, Nalbant özellikleri, Nalbant ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,


farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim