Hakkında Bilgi

Odyometrist Hakkında Bilgi

Odyometrist Hakkında Bilgi
Odyometrist Görevleri
Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular, İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar, ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular, gerektiğinde konuşma tedavisi verir, okullarda işitme taramaları yapar.

Odyometrist Kullanılan Malzemeler
Odyometri, Timpometri, Elektrofizyolojik odiyometre (ERA, BERA), İşitme cihazları, Denge testleri (Kalorik test), Alan odiyometrisi (Çocuklarda).

Odyometrist Özellikleri
Odyometrist olmak isteyenlerin; Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, Biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz, hoşgörülü ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Odyometrist Okulu
Mesleğin eğitimi fakültelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının “Odyometri” ön lisans programında verilmektedir.

Odyometrist Okulu Kaç Yıllıktır
Odyometri eğitim programı 2 yıl olup, eğitim pratik ve teorik olarak verilmektedir.

Odyometrist Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlar ""Odyometri” ön lisans diploması" ve "Odyometrist" unvanı verilir.

Odyometrist Çalışma Alanları
Meslek elemanları, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı sağlık kuruluşlarıyla, özel hastanelerde, özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yapabilirler. Halen hastanelerde ve diğer ilgili kuruluşlarda odiyometrist kadrosu bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunu elemanlar, sağlık teknisyeni (aslında teknikerlerdir) kadrolarında çalışmak durumunda kalmaktadır. Kadro sorununun çözülmesi beklenmektedir. Kulak - Burun-Boğaz Kliniklerinin çoğunda, odiyometristin görevlerini, bir iki aylık kurslarla yetiştirilmiş ve bu servislerde deneyim kazanmış hemşireler yapmaktadır. Odiyometri yeni gelişen bir daldır. Bu alanda yetişmiş elemanların artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz Servislerinde odiyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, işitme engelliler okullarında da görev alabilirler. Sağlığın her alanında olduğu gibi, bu alanda da yetişmiş bilgili elemanlara ihtiyaç vardır.

Odyometrist Meslekte İlerleme
“Odyometri” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, Fizik, İşitme Engelliler Öğretmenliği, ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

Odyometrist, Odyometrist hakkında, Odyometrist ile ilgili bilgi, Odyometrist mesleği, Odyometrist nasıl olunur, Odyometrist olmak için, Odyometrist olmak için hangi okulu okunmalı, Odyometristin özellikleri , Odyometrist ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim