Hakkında Bilgi

Opera Sanatçısı Hakkında Bilgi

Opera Sanatçısı Hakkında Bilgi
Opera Sanatçısı Görevleri
Her gün düzenli olarak performansını koruyabilmek için ses ve beden egzersizi yapar, sahnelenecek olan operada almış olduğu rolün karakter analizini iyi bir şekilde ortaya koyabilmek için araştırmalar yapar, Opera eserinde seslendirilmesi gereken bölümleri en ince ayrıntısına kadar çalışır. Bu çalışmaları kendisine piyano ile eşlik eden bir sanatçı (korrepetitor) ile birlikte gerçekleştirir, sahnelenecek eseri, orkestra şefinin ve oyun rejisörünün istekleri doğrultusunda prova eder, Dekor, kostüm, aksesuar, ışık, makyaj düzenlemeleri ve yapılan genel provalarla ortaya çıkan eseri sahneler.

Opera Sanatçısı Kullanılan Malzemeler
Oynadığı karakterin gerektirdiği aksesuar (kılıç, şapka, mendil, baston, kostüm v.b.), dekor ve makyaj malzemeleri.

Opera Sanatçısı Özellikleri
Opera sanatçısı olmak isteyenlerin; çok güçlü işitsel ve görsel belleği olan , yoğun dikkat ve okuduğunu söyleneni anlamak, ifade gücü yüksek, duyma ve konuşma özürü bulunmayan, düzgün bir beden yapısına sahip, sesini çok iyi kullanabilen, müziksel işitme yeteneği yüksek, oyunculuk yeteneği gelişmiş, çok iyi dansedebilen, coşkulu, düzenli, disiplinli, sabırlı, sorumluluk duygusu gelişmiş, çabuk ve doğru karar verebilen, yönergeye uygun davranabilen kimseler olmaları gerekir.

Opera Sanatçısı Okulu
Bu mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Devlet Konservatuarlarının Opera bölümlerinde verilmektedir.

Opera Sanatçısı Okulu Kaç Yıllıktır
Bu mesleğin eğitimi, bazı konservatuarlarda ilköğretim sonrası 3 yıl ve 4 yıl lisans süresi olmak üzere 7 yıldır.

Opera Sanatçısı Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Lisans diploması ile birlikte “Opera Sanatçısı” unvanı verilir.

Opera Sanatçısı Çalışma Alanları
Bu meslekte genel olarak Devlet Opera ve Balesi bulunan illerde iş bulma imkanı vardır. Devlet Opera ve Balesi Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Antalya da bulunmaktadır. Opera sanatçıları mesleğe profosyonel olarak Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı sınavı kazanmaları durumunda en az 1 yıl süreyle stajyer sanatçı olarak başlarlar. Başarılı olmaları durumunda opera sanatçısı olarak mesleklerine devam ederler. Opera sanatçıları Devlet Opera ve Bale Müdürlüklerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çok Sesli Korosu, TRT Çok Sesli Korosunda iş bulabilme imkanı vardır. Opera sanatçıları müzik okullarında ve dershanelerde şan dersleri verebilir. Ayrıca yabancı devlet operalarında da iş bulma olanağı vardır. Ülkemizde Opera Ve Bale Müdürlüklerinin sayısı ve sanatçı kadroları azdır. Opera ve Bale Müdürlüklerinin sayısının artırılması durumunda meslek elemanlarının iş bulma olanakları genişleyecektir.

Opera Sanatçısı Meslekte İlerleme
Üniversitelerde, eğitim sonrasında akademik personel olarak Uzman, Doktor, Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör unvanları alınabilir. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesindeki hizmet sürelerine ve sahne aldığı eserlerdeki rollerde gösterdiği başarıya göre değişen sanatçı kategorilerine geçebilir. Ülkemizdeki opera ve bale müdürlükleri sayısı ve sanatçı kadroları (Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Mersin) oldukça yetersiz kalmaktadır. Diğer illerde de opera ve bale müdürlüklerinin sayısının artırılması durumunda meslek mensuplarının daha rahat bir şekilde istihdam edilebilecekleri düşünülebilir.

Opera Sanatçısı, Opera Sanatçısı hakkında, Opera Sanatçısı ile ilgili bilgi, Opera Sanatçısı mesleği, Opera Sanatçısı nasıl olunur, Opera Sanatçısı olmak için, Opera Sanatçısı olmak için hangi okulu okunmalı, Opera Sanatçısının özellikleri , Opera Sanatçısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim