Hakkında Bilgi

Orman Mühendisi Hakkında Bilgi

Orman Mühendisi Hakkında Bilgi
Orman Mühendisi Görevleri
Orman alanlarını saptar, Orman alanı haritası yapar, Orman sahalarında verimliliği artırmak için incelemeler yapar, Yeşil alan olarak ayrılan yerleri milli park, doğa koruma alanları vb. yapmak için arazi ölçümü yapar, plan hazırlar, Toprağın cinsi ve yerin coğrafi özelliğine göre dikilecek fidan cinsi ile miktarı ve fidan dağılımını tespit eder, Orman sahalarında uygun ağaç türlerini seçer, Tohumluk ağaçların budanmasını yaptırır, Dikim alanlarında fidan üretilmesine nezaret eder, Dikim yapılacak arazinin jeolojik durumuna göre ağaç dikim çukurları hazırlattırır, Fidanların tekniğine uygun olarak dikilmesine nezaret eder, Ağaç hastalıklarına ve orman yangınlarına karşı önlem alır, Ormanın gerekli bakım işlemlerini yaptırır, Orman yaban hayvanlarını korur ve üremesi için gerekli planları yapar.

Orman Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Şeritmetre, Nivo, çeşitli ölçü aletleri, Rapido, Şablon, Aydınger, çeşitli kağıtlar, Bilgisayar, Hava fotoğraflarının yorumlanmasında steroskop, Fotomikroskop, Av silahları, Dürbün.

Orman Mühendisi Özellikleri
Orman mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde fen bilgisi yeteneğine, Plan yapma ve uygulama gücüne sahip, Biyolojiye ilgili, Açık havada çalışmaktan hoşlanan, tenha yerlerde çalışmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekmektedir.

Orman Mühendisi Okulu
Mesleğin eğitimi üniversitelerin “Orman Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

Orman Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıldır.

Orman Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Orman Mühendisi"lisans diploması ve “Orman Mühendisi” unvanı verilir.

Orman Mühendisi Çalışma Alanları
Orman mühendislerinin yoğun olarak görev aldıkları sektör kamu sektörü olup, çoğunlukla Orman Bakanlığı, Milli Parklar, Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ve Orman Köylerini Kalkındırma Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Karayolları Genel Müdürlüğü, Çevre Bakanlığı, Devlet Su İşlerinde çevre düzenleme, baraj havzalarının düzenlenmesi ve Belediyelerde park ve bahçeler müdürü olarak görev alırlar. Orman mühendislerinin çalışma alanları kamu sektörü ile sınırlıdır denilebilir. Özel sektörde çalışma imkanları çok azdır. Son yıllarda orman fakültelerindeki artış ile mezun sayısı artmakta, buna karşın Orman Bakanlığı ve diğer bakanlık kadroları sabit kalmakta bu nedenle orman mühendislerinin iş bulma sorununu önümüzdeki yıllarda daha da yoğun yaşayacakları düşünülmektedir.

Orman Mühendisi Meslekte İlerleme
-“Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.”

Orman Mühendisi,, Orman Mühendisi hakkında, Orman Mühendisi ile ilgili bilgi, Orman Mühendisi mesleği, Orman Mühendisi nasıl olunur, Orman Mühendisi olmak için, Orman Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Orman Mühendisi özellikleri, Orman Mühendisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim