Hakkında Bilgi

Örme Teknikeri Hakkında Bilgi

Örme Teknikeri Hakkında Bilgi
Örme Teknikeri Görevleri
Kadın, erkek ve çocuk örgü giyimleriyle ilgili makinede örülecek herhangi bir numunenin elde veya bilgisayarda desen tasarımını oluşturur, oluşturduğu deseni örme makinesine aktarır, üretim planlaması yapar ve uygulanmasını sağlar, üretilen ürünlerin kalitesini kontrol eder veya ettirir, kullandığı makinelerin bakım ve temizliğini yapabilir.

Örme Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Düz örme makinesi, yuvarlak ve çözgülü örme makineleri, cotton makineleri (örme makinelerinin özel bir tipi), pamuk, triko ve penye ipliği gibi tek veya çok katlı iplikler. çeşitli kumaşlar, bilgisayar.

Örme Teknikeri Özellikleri
Örme teknikeri olmak isteyenlerin; şekil ve renk algısına, mekanik yeteneğe, el-göz koordinasyonuna, tasarım ve çizim yeteneğine sahip, kimseler olmaları gerekir.

Örme Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının ”Örme” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının ”Tekstil Teknolojisi ” olarak değişmesi nedeniyle, ”Örme” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Örme” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Örme Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 2 yıldır.

Örme Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Örme Ön Lisans Diploması” ve “Örme Teknikeri” unvanı verilir.

Örme Teknikeri Çalışma Alanları
Örme teknikerleri, özel sektöre ait örme hazır giyim fabrikalarının, model hazırlama, seri üretim ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler. Son yıllarda modaya da bağlı olarak gelişme gösteren düz, yuvarlak,veya çizgili örme triko giyim, çorap ve örgü aksesuar (şapka, atkı, eldiven vb.) üreten işletmelerde de çalışma olanakları (bölgesel olarak) artış göstermiştir. Ayrıca, makine ve ekipman maliyetini karşılayabilen meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

Örme Teknikeri Meslekte İlerleme
Mühendis ile usta arasında bir pozisyonda işe başlayan meslek elemanları; çalıştıkları işyerlerinde yetenekleri ve gösterdikleri başarıya göre yükselerek kısım şefi gibi yönetici konumuna gelebilir, desen tasarımı, planlama, kalite kontrol gibi departmanlarda uzmanlaşabilirler. 2 yıllık ön lisans programını tamamlayan teknikerler Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde; Hazır Giyim Öğretmenliği ,Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı ,Moda ve Tekstil Tasarımı Tekstil ,Tekstil Mühendisliği ,Tekstil Öğretmenliği , Tekstil Tasarımı ,Tekstil Terbiye Öğretmenliği ,Tekstil ve Moda Tasarımı ve Açıköğretim lisans
proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler.

Örme Teknikeri, Örme Teknikeri hakkında, Örme Teknikeri ile ilgili bilgi, Örme Teknikeri mesleği, Örme Teknikeri nasıl olunur, Örme Teknikeri olmak için, Örme Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Örme Teknikeri özellikleri, Örme Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim