Hakkında Bilgi

Ortopedi Teknikeri Hakkında Bilgi

Ortopedi Teknikeri Hakkında Bilgi
Ortopedi Teknikeri Görevleri
Ortopedik Protez-Ortez Teknisyeni/Ortopedi Teknisyeni, her zaman doktor reçetesine göre çalışır. Yapacağı protezleri doktorun isteğine uygun olarak hazırlar. Doktorun reçetesini ve raporunu inceler, takılacak protezin ölçüsünü alır, plastik dökülecek kalıbı ayarlar, uygun plastiği döker, dökülen plastiğin iç kısmındaki boşluğu doldurur, yeni modelâj yapar, Protez takılacak organın kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir, Protezin ayarını yapar ve işi tamamlar, Ortez malzemelerini istenilen ölçülere uygun olarak hazırlar, kalıplar ve patronlar çıkarır, kalıp ve patronlara uygun bandaj ve korsetlerin dikimini yapar, Protez onarımları ve bakımlarını yapar.

Ortopedi Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Yapay malzemeler, Bandaj ve korset malzemeleri, Tutkal, oksijen, asetilen, alçılar, sargılar, Kaynak makineleri, torna taşlama frezeleme tezgâhları, Matkap makineleri, havya ve havya matkapları, Torna kalemleri, primler, kamalar, rafya çeşitleri, Ölçme ve kontrol aletleri, Markalama aletleri, paftalar, raspa, testere, eğeler, vidalar.

Ortopedi Teknikeri Özellikleri
Ortopedik Protez-Ortez Teknisyeni / Ortopedi Teknisyeni olmak isteyenlerin; el ve parmak becerisine, şekil ve cisimleri algılama gücüne sahip, ince ayrıntıları görebilen, titiz ve dikkatli
kimseler olmaları gerekir.

Ortopedi Teknikeri Çalışma Alanları
Bu alanda yetişmiş elemanlara özel ve kamuda mevcut protez-ortez atölyelerinde sürekli gereksinim duyulmaktadır. Ayrıca, devlet hastanelerinde ortopedi teknisyeni kadroları mevcuttur. Meslek mensupları kendi atölyelerini de açabilirler. Sürekli değişim yaşanan tıp teknolojisinde, meslek elemanları kendilerini değişen koşullara hazırlamak ve yenilikleri izleyerek bu piyasalardan uzak kalmamak durumundadır.

Ortopedi Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi daha önceki yıllarda İstanbul / Bahçelievler Ortopedi Teknisyenliği Sağlık Meslek Lisesi “Ortopedi Teknisyenliği” bölümünde verilme iken bu bölümün adı yeni uygulamaya göre Sağlık alanı Ortopedik Protez-Ortez dalı olarak verilmeye başlanmıştır.

Ortopedi Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi ilköğretimden sonra 4 yıldır.

Ortopedi Teknikeri Meslekte İlerleme
Mezunlar istedikleri takdirde, Protez ve Ortez önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Deneyimleri ve gösterdikleri performansa bağlı olarak atölye sorumlusu olabilirler.

Ortopedi Teknikeri, Ortopedi Teknikeri hakkında, Ortopedi Teknikeri ile ilgili bilgi, Ortopedi Teknikeri mesleği, Ortopedi Teknikeri nasıl olunur, Ortopedi Teknikeri olmak için, Ortopedi Teknikeri olmak için hangi okulu okunmalı, Ortopedi Teknikerinin özellikleri , Ortopedi Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim