Hakkında Bilgi

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Hakkında Bilgi

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Hakkında Bilgi
Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Görevleri
Ziraat Mühendisinin gözetimi altında, Ekim alanlarının belirlenmesi, Pancar bitkisinin ekiminin kontrolü, Şeker Pancarı bitkisinin bakımında çiftçilerin teknik bakımdan desteklenmesi, Şeker pancarı hasadının kontrolü, Şeker pancarında verim ve kalite değerlerini yükseltmek için bilimsel çalışmaların yürütülmesi, kontrolü, yeni üretim teknikleri konularında çiftçileri bilgilendirilmesi, hastalık ve yabancı otlarla mücadele etmede çiftçilere gerek teknik, gerekse uygulama bilgilerinin verilmesi, Şeker pancarının fabrika ortamında işlenme evrelerine ve şeker üretimi teknolojisi ile şeker pancarı yan ürünlerinin değerlendirilmesi çalışmalarına katılır.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Pancar ekim makineleri, Toprak işleme aletleri (traktör, pulluk vb.), Pancar sökme makineleri, Pancar boşaltma makineleri.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Özellikleri
Şeker Teknikeri olmak isteyenlerin: Fen bilimlerine ilgi duyan, biyoloji, botanik, bitki besleme,bitki fizyolojisi) Bedence sağlam ve dayanıklı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, dışa dönük ve insanlarla rahat iletişim kurabilen, ekip çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekmektedir.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi adı altında verilmektedir.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Bu mesleğin eğitimi, lise eğitimi üzerine 2 yıldır.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Diploma
Eğitimini başarıyla tamamlayanlara ön lisans diploması ile birlikte "Şeker Teknikeri" unvanı verilmektedir.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Çalışma Alanları
Pancar üretimi ve işlenmesi alanında teorik ve uygulamalı becerilere sahip meslek üyelerinin, ağırlıklı olarak üretime dönük çalışmaları söz konusu olabileceği gibi, fabrika ortamında şeker pancarının işlenmesi ve şeker elde edilmesine yönelik ara eleman olarak da iş piyasasında çok yönlü görevler üstlenmesi beklenmektedir. İş bulma imkanı öncelikle İç Anadolu Bölgesinde olmakla birlikte, pancar ekimi yapılan diğer bölgelerde de istihdam imkanı vardır. Şeker Teknolojisi programından mezun olanlar, Şeker Enstitüsü'nde, Pancar kooperatiflerinde, kamu ve özel şeker fabrikalarında pancar yetiştiriciliğinden şeker üretimine kadar tüm kademelerde görev alabilirler. Gübre imalatı ve pazarlamasında teknik eleman olarak çalışabilirler, isterlerse kendi işini kurarak pancar yetiştiriciliği yapabilirler. Mesleki deneyimleri arttıkça sektörde ara eleman konumundan yönetici konumuna geçebilirler.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri Meslekte İlerleme
“Şeker Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde, Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri ve Açıköğretim lisans proğramlarından İktisat- İşletme bölümüne de dikey geçiş yapabilirler. Kamuya ait şeker fabrikalarında tekniker olarak göreve başlarlar. Şeker fabrikaları bölge şefliklerinde ziraat teknikeri, bölge şef yardımcısı veya bölge şefi pozisyonlarına yükselebilirler.

Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri hakkında, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri ile ilgili bilgi, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri mesleği, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri nasıl olunur, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri olmak için, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri olmak için hangi okulu okunmalı, Pancar Yetiştiriciliği Teknikerinin özellikleri, Pancar Yetiştiriciliği Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim