Hakkında Bilgi

Parke Döşemecisi Hakkında Bilgi

Parke Döşemecisi Hakkında Bilgi
Parke Döşemecisi Görevleri
İşin yapılacağı yüzeyi inceler, kullanacağı malzemeyi seçer, parke döşemenin şekil ve yönünü belirler, parkeleri ambalajından çıkarır, parke tutkalı hazırlar, parke döşenecek zemine tutkalı serer, parkeleri yerleştirir, kilitli parke ise tutkalı sermeden parkeyi yerleştirir, zemin yüzeyinin izolasyonunu yapar, süpürgelik yapılacak yeri ölçer, süpürgeliği keser, duvara tutturur, parke ve süpürgelik yüzeylerine vernik sürer, zımpara yapar, cila sürer, parke döşemelerinin onarımını yapar, kullanacağı malzemelerin gerekli bakım ve temizliğini yapar, mesleğiyle ilgili teknolojik gelişmeleri izler.

Parke Döşemecisi Kullanılan Malzemeler
Anahtar takımı, Keser, çekiç, kerpeten, parke kesme, sistre, kompresör, toz emme, el freze, el daire testere, el dekupaj, el zımpara, el breyiz, baş kesme makinesi, bileme çarkı taşı, Spiral, Zımpara makinası ve takozu, fırça, rulo, kalem, silgi, çiviler, tornavida, eğe, pense, şarjlı vidalama, rende, düztaban, testere, düz kalem, vernik, cila, tutkal, iş eldiveni, gözlük, toz maske, iş önlüğü, lamine parke.

Parke Döşemecisi Özellikleri
Parke döşemecisi olmak isteyenlerin; Uzun süre ayakta ve eğilerek çalışabilecek, göz ve elleri eşgüdümle kullanabilen, dikkatli, tedbirli, renkleri ayırt edebilen, elleri ve gözleri sağlam, sabırlı, sakin, ayrıntılara özen gösteren kimseler olmaları gerekir.

Parke Döşemecisi Çalışma Alanları
Günümüzde insanlar yaşamlarını sürdürdükleri meskenlerde, yaşam standartlarını ve kalitesini yükseltmek için parke döşemesi yaptırmaktadırlar. Parke kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte de mesleğinde iyi yetişmiş meslek elemanlarına ihtiyaç artmaktadır. Kış aylarında inşaat sektörünün durmasına bağlı olarak iş imkânları azalabilmektedir. Meslek elemanları genellikle bağımsız çalışmaktadırlar.

Parke Döşemecisi Okulu
Halk eğitim merkezlerinde, Meslek kurslarında, Pratikten bir usta yanında iş başında öğrenilir.

Parke Döşemecisi Okulu Kaç Yıllıktır
Halk eğitim merkezinde eğitimin süresi 300- 600 saattir.

Parke Döşemecisi Meslekte İlerleme
Bu meslekte ilerleme mesleki deneyimin artması sonucu isim yapma ve kendi işyerini açmak şeklinde gerçekleşebilir. Ayrıca meslekte uzmanlaşarak yüzey işlemleri ve marley döşemeciliği alanlarında branşlaşılabilmektedir.

Parke Döşemecisi, Parke Döşemecisi hakkında, Parke Döşemecisi ile ilgili bilgi, Parke Döşemecisi mesleği, Parke Döşemecisi nasıl olunur, Parke Döşemecisi olmak için, Parke Döşemecisi olmak için hangi okulu okunmalı, Parke Döşemecisinin özellikleri, Parke Döşemecisi ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,
Farmasi Mays Katalou 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim